Kdy začínáte s prodejem pyrotechniky?

Vždy na začátku prosince, aby se lidé naučili chodit a věděli, že tu jsme. Ale největší nátřesk je stejně poslední dva dny roku. Řekněme, že od prvního do devětadvacátého se udělá tržba, která se dělá třicátého za jeden den. Poslední dny jsou tu fronty deseti, dvaceti lidí a jednatřicátého berou všechno, co je. To jsou takoví ti čekači.

Takže to není tak, že by po Vánocích lidé neměli peníze?

Jak říkám, třicet jednatřicet jsou nejnabitější dny. To máme tak maximálně čas si vypít kafe a sníst banán. A to prodáváme ve dvou, jeden to nestíhá. Jsou to dny, kdy nám přijede zboží třeba dvakrát za den. Jinak i teď před Vánoci se docela prodává, předtím samozřejmě ještě trochu před Mikulášem.

Jaké zboží ve svém stánku zákazníkům nabízíte?

Od prskavek, přes petardy, po rakety, dělový pumy, kompakty… Prostě všechno, veselá zábavná pyrotechnika na Silvestra.

Co se nejvíce prodává? Která pyrotechnika je nejoblíbenější?

Je to rok od roku jiné a jiné. Je rok, kdy se prodávají kulovky, druhý rok jsou oblíbené rakety, třetí rok jsou oblíbené kompakty.

Co tedy letí letos?

Letos se hodně prodávají kompakty.

Co to jsou kompakty? Připomíná mi to spíše druh fotoaparátu než pyrotechniku…

Kompakty, to jsou připravené ohňostroje, které jsou mají šestnáct, dvacet pět až sto ran.

Takže lidé jsou takříkajíc líní?

Přesně tak, lidé jsou líní, stačí jim jednou zapálit, podívají se na to a jdou zpátky slavit. Také se však prodávají kulovky. Kdo si je vyzkouší, tak si pro ně jde zpátky.

Vysvětlíte ještě, jak fungují kulovky?

To jsou vlastně kulové pumy, které se nabíjejí každá zvlášť. Stojánek, kulka, šup tam s ní a zapálit (popisuje a zároveň názorně předvádí postup – pozn.red.) . To je takový bestseller. Jinak před Vánocemi klasika: prskavky od malých až po obří. A takové ty dětské srandy. Různé fontánky a bouchací kuličky. Ty jdou hodně.

Říkáte dětské srandy. V kolika si však člověk může koupit svoji první petardu?

Existuje kategorie jedna, ta je nejbezpečnější, tu mohou kupovat již lidé od patnácti let. Dvojka je taková ta klasika a prodává se už osmnáctiletým. Trojka se prodává od jednadvaceti let. Kategorie čtyři se na stánku nesmí prodávat. To je na odpalovací průkaz.

To jsou takové ty ohňostroje, co dělá město nebo velké firmy. Na to už musí mít člověk papíry.

Třetí kategorie je určena lidem od jednadvaceti let. Jak dlouho je na stáncích?

Trojka se prodává od loňského roku. Je to více nabušené. Jsou to silnější ohňostroje, dělají větší efekty.

Hovořili jsme o dětech, zkoušejí si kupovat pyrotechniku?

No jasně. Odháníme je bičem. Protože, jak jsem říkal jednička – ta nejnižší třída, se smí prodávat až od patnácti let. Raději zákazníkům kontrolujeme občanky.

Kolik tak lidé utrácí za zábavnou pyrotechniku?

Nechali tady i čtyři tisíce a někomu se třeba dvě stovky zdají moc. Ale od tří do šesti stovek je to takový průměr. Někdo si koupí třeba kulovky za tři stovky, a pak si ještě vezme nějaký menší set nebo pár raket.

Říkal jste, že letos jsou v oblibě kompakty. Vrací se také lidé pro starou klasiku?

Lidé se hodně vrací pro to, s čím už mají zkušenosti. Vědí, jak to funguje, a byli spokojení. Nebo třeba si najdou na webu, co si půjdou koupit. Dneska jsou už natočené videosekvence, takže vědí, co kupují. A nekupují zajíce v pytli.

A pokud si lidé nenajdou příslušné video, je u pyrotechniky ná­vod?

Samozřejmě. U nás lidé koupí pyrotechniku s českým návodem. Takže, když si to chtějí zkusit a bojí se toho, tak si mohou přečíst postup i bezpečnost při odpalování.

A co vy? Máte osobně rád zábavnou pyrotechniku? Odpalujete ji?

Ano, odpaluji, mám to rád. Vím většinou, co to dělá, takže si vždycky vybereme to nejlepší a na Silvestra se bavím se s většinou národa, a také si něco odpálím.

S odpalováním, hlavně v obydlených oblastech, to však není tak jednoduché. Kam by lidé měli jít odpálit ohňostroj?

Měli by jít někam na volné prostranství. Někam, aby to lidem nestříleli před okna. Ohňostroj je stejně nejlépe vidět, když jste co nejdál od něj. Hlavně to nepouštět někde mezi auty, paneláky a stromy. A hlavně by lidé měli být při odpalování střízliví.

Co by měli lidé dělat, pokud se ohňostroj neodpálí?

Samozřejmě se může stát, že ohňostroj není v pořádku, říká se tomu selhávka. Když se to někomu stane a ohňostroj se neodpálí, tak se to akorát polévá vodou a nechá se to být. Nesmí se odpalovat na podruhé, v žádném případě rozdělávat a amatérsky napravovat. V dobách, kdy se to dělalo podomácku, chyběly prsty. Teď je to dělané tak, že stačí jedna zápalka a ohňostroj je na světě.