VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak v Kolíně bejvávalo za válečných let

Kolín – Císařský den, který se v sobotu koná na Kmochově ostrově, je akcí věnovanou 100 letům od zahájení 1. světové války, ale celodenní program si dává spíše za cíl vtáhnout návštěvníky do doby na přelomu 19. a 20. století – do doby starého habsburského mocnářství.

13.8.2014
SDÍLEJ:

Praní prádla v čistém Labi rok 1893Foto: Archiv SHŠ Páni z Kolína

A co návštěvníky Císařského dne čeká? Flašinetář, polní kuchyně, vyprávění a písničky dobrého vojáka Švejka, polní pekárna komisárků, historické velocipedy, dobová módní přehlídka, vojenský tábor, výcvik rakousko-uherských vojáků, kejklíř, výstava zbraní a zbrojí od starého Řecka po současnost, divadlo, dobový fotoateliér, písně Karla Hašlera, nefalšovaný maršguláš z polní kuchyně, stará řemesla, velké loutky, výstava palných zbraní, jarmareční písně, naučná stezka pro děti, charleston, kankán, lidové i měšťanské tance té doby atd.

„Samozřejmě nebude chybět stylizované tržiště s medovinou, trdelníkem, výrobky ze dřeva a proutí, cínové nádobí, malované sklo a porcelán, kolovrátek, kovárna a dalších 20 stánků se zajímavým zbožím. Pro děti je připraveno hned několik dílniček," říká Miroslav Horáček, vedoucí Pánů z Kolína, kteří akci pořádají. Program najdete na str. 6.

Starého dobrého vojáka Švejka nemůže na Císařském dnu ztvárnit nikdo jiný než herec Přemysl Kubišta, který bude zároveň moderovat. Bude vyprávět o časech habsburského mocnářství, komentovat výcvik vojáků a také bude zpívat se svojí kapelou Šraml.

Jak se žilo v Kolíně ve válečných letech?
O životě běžných lidí jsme si povídali s Miroslavem Horáčkem, vedoucím skupiny historického šermu Páni z Kolína, která vás 16. srpna prostřednictvím historické akce s názvem Císařský den na pár hodin do dob monarchie přenese.

Do Kolína proudili ranění
V Kolíně žilo v roce 1914 kolem 20 000 obyvatel, ale kvůli světové válce se jejich počet zvýšil. „Především to byli utečenci z Uher, ale také Polska a dalších zemí. Díky tomu, že Kolín byl jedním z nejdůležitějších železničních uzlů v monarchii, se do města dopravovaly stovky raněných a nemocných vojáků z fronty (Halič, Uhry, Karpaty atd)," vypráví Miroslav Horáček.

Ve všech školách ale hlavně v prostorné sokolovně bylo připraveno na 1000 lůžek a na kolínském Zálabí se stavěly prkenné (později obezděné) boudy pro nemocné tyfem, cholerou, úplavicí nebo snětí.

Doutníky a cigarety ano, jídlo však ne
„Na Zálabí byl též hřbitov pro oběti této války. Členové Sokola (Ochranný sbor Sokola kolínského) a ženy v uniformách Červeného kříže vozili raněné, kteří byli dopraveni na kolínské nádraží z nejrůznějších bojišť, do místních lazaretů. Obyvatelé je obdarovávali doutníky a cigaretami. Jídlem jen vzácně (o svátcích), neboť toho se všeobecně nedostávalo," vysvětluje vedoucí Pánů z Kolína.

Do té doby žil Kolín bohatým kulturním životem. Bylo zde okolo 100 spolků, například Baráčníci, Přátelé chudé mládeže, Kmochova hudba. „Biograf pana France hrával každý den a o nedělích dokonce třikrát a vždy bylo vyprodáno. Také ostrov byl za hezkého počasí plný místních i přespolních obyvatel, v dřevěném altánu hrávala hudba a konávaly se zde nejrůznější lidové slavnosti. Příchodem války čilý ruch ustal i zde," popisuje Miroslav Horáček.

Ve chvílích volna se na ostrov vydávali v doprovodu pracovnic Červeného kříže spíše jen vojáci z lazaretu v nedaleké sokolovně. Z nedostatku všeho se ve velkém pro válečnou mašinérii vykupovala i stará kůže, olovo, ocel, mosaz (například kliky) a další materiály. Na mnoha místech se také rekvírovaly kostelní zvony a přetavovaly se pro potřeby armády.

Kritický nedostatek mužů
„Mládenci, kteří nebyli odvedeni do války, se brzy stali cílem pro vdavekchtivé, mladé ženy. Mužů byl po čas války čím dál tím větší nedostatek, a tak se nehledělo ani na věk, společenské postavení či fyzickou krásu ženicha. Takže muži z chudých poměrů si směle vybírali mezi nejbohatšími dcerami statkářů a měšťanů. Chudé dívky bez věna se musely spokojit se starci či válečnými invalidy," popsal Miroslav Horáček.

Lidé jedli i chrousty
V celé monarchii byly v roce 1915 zavedeny tzv chlebové lístky, tedy poukázky na výrobky z obilovin. Pekl se i náhražkový chléb ze zčernalých brambor či se do něj, tak jako do vojenských komisárků, přidávala mimo mouky také na drobno rozemletá sláma. Chlebový lístek se skládal z 56 ústřižků.

Za jeden ústřižek se dostal např. v restauraci krajíc chleba (35 gramů) nebo celý bochník chleba (200 gramů), což byl příděl pro jednu osobu na týden. V buřtech a uzenkách bylo více krupice a kukuřičné mouky než masa.

Podle německého vzoru také přišlo nařízení k likvidaci prasat a psů. Prasata spotřebovala spoustu brambor, kterých se nedostávalo ani pro chudé lidi. Psi, až na služební a hlídací, se měli vyhubit, protože konzumují stejnou stravu jako člověk, a tak ,,napomáhají k vyhladovění říše".

Schovávaly se i tvrdé chlebové kůrky, ze kterých se vařila chlebová polévka. Za 12 hodin práce na poli si žena v roce 1914 vydělala 1 korunu, muž 1 korunu a 50 haléřů. Úředník nebo redaktor si přišel až na 600 korun měsíčně.

A jaké byly ceny potravin v časech válečných?
1 kg jablek – 1 K, 1 kg hrachu - 0,80 haléřů, 1 kg čočky – 1.60 K, 1 kg sušených švestek – 0,90 haléřů, 1 kg rýže – 0,90 haléře, 1 kg cukru – 0,90 haléře, 1kg mýdla – 1 K , 1 kg svíček – 1,20 K, 1 kg cibule - 1 K, 1 kg česneku – 2,50 K, 100 kg brambor – 10 K , 1 kg telecího masa – 2 K, 1 kg hovězího masa – 2 K, 1 kg uzeného – 3,60 K , 1 kg sádla – 4 K, 1 kg skopového – 1,60 K , 1 kg vepřového – 2.60 K , 1 kg soli - 40 haléřů, 1 kg chleba bez přídělu- 50 haléřů, 1 kg uherského salámu – 6,50 K, malá žemle – 6 haléřů, 1 slaneček – 20 haléřů. Jen syrečky se udržely po celou válku na ceně 2 haléře za kus.

V nouzi nejvyšší lidé nepohrdli ani žábami, koňským biftekem a dokonce i polétavým hmyzem, třeba chrousty.

Vojenská posádka v Kolíně
Na začátku války byly v královském městě Kolíně zřízeny dvě posádky. Jedna měla provizorní kasárna v dodnes existující restauraci Rozkoš. „Tito vojáci měli jediný úkol - hlídat most, který byl uznán C a K velitelstvím v Praze jako strategický. Druhá vojenská posádka sídlila v restauraci U Ptáčků (dnes Obecní dům). Majitel této restaurace dostával za slamník a oběd pro každého vojáka 7 haléřů na den. Tito vojáci hlídali neméně strategické nádraží, kudy proudily denně vlaky vezoucí z různých koutů monarchie vojenský materiál i odvedence a přivážející naopak stovky raněných do Kolína," vypráví Miroslav Horáček.

Odvedenci z Kolína a okolí, kteří též museli do té „velké vojny", nejčastěji rukovali k 36. a 28. pěšímu pluku na všechny možné fronty. Mnozí z nich se z války nevrátili nebo skončili v zajetí např. na Sibiři. Když vypukla světová válka, nejprve narukovali vojáci mezi 21 a 36 lety.

„Při odvodu v zimě 1915 jim bylo nařízeno vzít si pro nedostatek všeho vlastní zimní oblečení, rukavice, spodky, kabát, beranici a malá přenosná kamínka z plechu. Při jejich odjezdu z kolínského nádraží vyhrávala plukovní hudba národní písně jako Hej Slované nebo Kde domov můj," popisuje Horáček.

Po nich si vyžádala válečná mašinérie příchod branců ve věku 18 až 20 let. Byli mladí a nezkušení, a tak většina podlehla nejrůznějším útrapám. Brzy však balili černé dřevěné vojenské kufry i členové zeměbrany (ženatí muži a otcové rodin). Jelikož ani to nestačilo, nakonec oblékli vojenský mundůr i veteráni a dříve neodvedení muži mezi 37 a 42 lety. Ženám, které tu po nich zůstaly, byla vyplácena podpora ve výši až 150 korun.

Sůl nad zlato
Sůl stejně jako každé jiné zboží bylo v časech válečných nedostatkovým. Mohlo se koupit na válečný příděl maximálně 1 kg soli na osobu. Ale díky tomu, že Kolín byl důležitým železničním uzlem rakousko – uherské říše, budovala se zde překladiště všeho, co vlaky převážely. Tedy i soli. Místní kupci měli právo nakoupit jen asi 50 kg tohoto „bílého zlata", ale místní rychle našli mezeru v nařízení úředníků z Vídně a mnoho místních si zřizovalo živnost kupeckou jen za účelem nákupu a dalšího prodeje soli. Nakonec se skoro všechny zásoby tohoto sortimentu rozprodaly kolínským překupníkům (někteří jí měli až 250 kg). To mělo za důsledek, že velkoobchodníci z Hradce, Prahy, ale také až z Vídně jezdili si do města na Labi pro pytle se solí.

Program Císařského dne 16.8.:
Hlavní scéna 10.00 PŘIVÍTÁNÍ JOSEFEM ŠVEJKEM
10.05 TŘEHUSK, hudba – staropražští Pepíci
10.35 IRIS, tance secesní
10.50 SPOLEK ELEGANTNÍCH DAM, módní přehlídka, 1. část
11.00 SIDEREA, tance-charleston
11.15 „PROCHÁZKA PO RAKOUSKU- UHERSKU", hudba a povídání J. Švejka, hraje Šraml
11.45 KOMEDIANTI NA KÁŘE, divadlo
12.25 TŘEHUSK
12.55 IRIS, tance lidové z přelomu 19. a 20. stol.
13.10 SPOLEK ELEGANTNÍCH DAM, módní přehlídka, 2. část
13.20 „TAK VÁS TADY VÍTÁME" , hraje Šraml. Zástupci města předají Švejkovi symbolický Zlatý klíč od Kmochova ostrova, následuje přehlídka vojáků rakousko – uherské armády, čestná salva.
13.40 PÁNI Z KOLÍNA – „Písně časů císařských"
14.10 SIDEREA, kankán
14.15 KOMEDIANTI NA KÁŘE
14.55 „KDYŽ JSME MAŠÍROVALI", hudba a povídání J. Švejka
15.25 IRIS, tance měšťanské
15.40 KATASTROFÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ, jarmareční písně
16.10 SPOLEK ELEGANTNÍCH DAM, módní přehlídka, 3. část
16.20 TŘEHUSK
16.50 KOMEDIANTI NA KÁŘE, divadlo
17.20 SIDEREA, cikánské tance
17.30 „ZA CÍSAŘE PÁNA", písničky z dob habsburského mocnářství hraje Šraml
18.00 UKONČENÍ SLAVNOSTÍ

Táborová scéna
10.00 - 14.00 vojenský tábor, polní kuchyně, výstava zbraní, zbrojí a uniforem, četnická stanice, historický automobil, naučná stezka pro děti „Po stopách dobrého vojáka Švejka", výstava palných zbraní od středověku po současnost, polní pekárna, historická kola, dobový fotoateliér atd.

Jarmareční scéna
14.00 TŘEHUSK, hudba
14.30 KATASTROFÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ, jarmareční písně s obrázky
15.00 FLAŠINETÁŘ
15.20 PÁNI Z KOLÍNA – „Písně časů císařských"
15.50 THOMAS LUPÍNO, bavič a kejklíř
16.10 FLAŠINETÁŘ – Písně z ulic a pavlačí
16.40 KATASTROFÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
17.10 THOMAS LUPÍNO
17.30 FLAŠINETÁŘ – Jak za Rakouska bejvávalo

Po celou dobu slavností můžete na Kmochově ostrově navštívit dobové tržiště s rozmanitým sortimentem a s ukázkami starých řemesel.

Do fotogalerie, jež je součástí tohoto článku, jsme pro vás vybrali poklady z archivů zachycující časy monarchie i dobu po ní v ulicích a událostech Kolína.

Autor: Jana Martinková

13.8.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 14 000 Kč

Ostatní pracovníci na zpracování plechu Lisař/lisařka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky: PO - PÁ 08:00 - 16:00, , Požadujeme:, - pečlivost, - zodpovědnost, - fyzickou zdatnost, , Náplň práce:, - lisování plechových výlisků a jejich kontrola, , Nabízíme:, - příspěvek na stravu, možnost podnikového ubytování, - práci i pro manžele či partnery - s možností uplatnění na jiné pozici ve výrobě, - práci v blízkosti vlakového i autobusového nádraží, , Pracovní doba:, - práce v jednosměnném provozu 6-14,30h, - v červenci 2 týdny celozávodní dovolená, v prosinci 1 týden. Pracoviště: Karma český brod a.s., Zborovská, č.p. 693, 282 01 Český Brod. Informace: Petrů Ladislav, +420 321 610 540,602 318 179.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 24 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelé v MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Zumrová Jiřina, tel.: 604 376 028 , po - pá 8 - 15 hod,, e-mail: mskollarova.cb@seznam.cz,, osobně: MŠ Kollárova 71, Český Brod - předem zavolat., , Pracovní doba: ranní: 6.30 - 13.00 hod.,, odpolední: 10.30 - 16. 30 hod., , Smlouva na 1 rok s možností prodloužení., , Požadavky:, Bezúhonnost, zdravotní způsobilost, odpovídající vzdělání - minimálně SPgŠ., , Zaměstnanecké výhody:, Příspěvek na obědy, 8 týdnů dovolené, až 12 dní studijního volna.. Pracoviště: Mateřská škola český brod,kollárova 71,okres kolín, Kollárova, č.p. 71, 282 01 Český Brod. Informace: Jiřina Zumrová, +420 604 376 028.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 700 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Mlynáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: blanka.douchova@chocoland.cz, , osobně: v sídle firmy - středa od 8 do 10 hod., , Náplň práce: , Obsluha mlýna na mletí sóji, dodržování výrobních postupů, sanitace a funkčnosti zařízení., , Zaměstnanecké výhody:, Zázemí české výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, Finanční ohodnocení odpovídající nabízené pozici, Firemní benefity - Flexipasy, dotované stravování, poukázky k narozeninám, firemní akce, Pracovní dobu 37.5 hod. týdně.. Pracoviště: Chocoland a.s., Ovčárecká, č.p. 305, 280 02 Kolín 2. Informace: Blanka Douchová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní operátoři elektrovýroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 18900 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: První kontakt:, Literová Monika, tel.: 323 040 782, po - pá 7:30 - 15:30 hod, e-mail: monika.literova@diracindustries.com, , Náplň práce:, Odizolování a spojování elektrických kabelů konektory, Rozvedení kabelů podle jednoduché formy, Zapojení kabelů dle výrobního výkresu, Pokrytí kabelů samolepící hliníkovou fólií, Vyhlazování nalepených hliníkových fólií, Jedná se o práci na pracovních stolech, , Požadujeme: , Manuální zručnost a přesnost, Schopnost práce v časové a kvalitativní normě, , Zaměstnanecké výhody:, Po tříměsíční zkušební době základní plat 18 500, měsíční a půlroční výkonové bonusy, týden dovolené navíc., , Pracovní doba: , od 5.50 do 14.30 hodin. Pracoviště: Dirac industries s.r.o.-ovčáry, K Automobilce, č.p. 585, 280 02 Kolín 2. Informace: Monika Literová, +420 323 040 782.


Ohořelý nákladní automobil v Kladně po explozi baterií.
AKTUALIZOVÁNO
8

Z kladenské Poldovky se ozývaly exploze, shořela dvě auta a sanita se vybourala

Exploze usmrtila 6 lidí, dva jsou těžce zraněni.
AKTUALIZOVÁNO
53

Výbuch nádrže v rafinérii nepřežilo šest lidí

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Na příčinu výbuchu v kralupské chemičce je třeba počkat

Kralupy nad Vltavou – Vyšetřování příčin výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou, kde přišlo o život šest lidí, a další dva utrpěli těžká zranění, může trvat i měsíce.

Městu se nabízí ke koupi středověká radnice

Kolín – Původně gotický dům čp. 76 U Tří mouřenínů na Karlově náměstí, který do konce 15. století tvořil se sousední budovou úplně první kolínskou radnici, dnes není v majetku města. Právě v těchto dnech by se z něj ale po dlouhých šesti stoletích opět mohla radnice stát. Jenže k tomu s největší pravděpodobností nedojde. Soukromí vlastníci nabídli dům ke koupi městu, to ale na něj nemá peníze. 

Exploze v Kralupech: Oběti neměly šanci přežít

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ – K místu smrtícího výbuchu v Kralupech byli zdravotničtí záchranáři přivoláni sedm minut po desáté hodině, kdy dispečink tísňové linky 155 přijal informaci o události, bilancovala Petra Effenbergerová z centrály středočeské záchranné služby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT