„Po výpadcích, který jsem mívali, lidé vloni poměrně dobře s vodou hospodařili, jsou vidět úspory na spotřebě,“ pochválil starosta Luděk Urbanec. V obci podle jeho slov nyní s nadějí vzhlíží k padesátikubíkové akumulační nádrži, jejíž budování nyní finišuje v Dobrém Poli. Hotová by měla být do léta a v případě nedostatku vody by měla výrazně pomoci.

To ale není vše, co na Viticku v rámci boje se suchem dělají. V současné době například probíhá výběrové řízení na revitalizaci vodních zdrojů v Dobrém Poli a Viticích. „Zkrátka přesouváme priority z kanalizace na vodu,“ shrnul starosta, jehož obec bere vodu od Vodosu, ale zároveň hledá vlastní zdroje. Z míst, kde lidé využívají pouze vodu ze studní, totiž už nyní přicházejí zprávy, že vody není moc.

Na dodávky vody pouze ze stávajícího zdroje se nespoléhají ani ve Vrátkově, kde se vloni se suchem hodně potýkali. Vodu nakupují, nejedná se o obecní zdroj. „To nás vedlo k vytvoření vlastního vrtu,“ uvedl starosta Václav Pažout. Vrt se jeví jako vydatný, nyní se ještě řeší, jak ho začlenit do systému dodávek vody, a také bude třeba udělat další testy kvality. Některé parametry totiž vyšly sice v normě, ale téměř na hranici.

Problémy s nedostatkem vody měly vloni také Přišimasy, kde usilují o dotace.