„Kolínské dialyzační středisko s nefrologickou ambulancí Fresenius NephroCare nabízí a zajišťuje léčbu náhradními metodami selhání funkce ledvin od prosince roku 1986. Začínali jsme se čtyřmi hemodialyzačními lůžky a nyní jich máme čtyřiadvacet. Naše ledviny jsou zranitelné je třeba vědět, zda fungují správně, někdy pacienti přicházejí s problémy pozdě,“ řekl primář oddělení Pavel Moučka.

V Kolíně se na hemodialyzační lůžka třikrát týdně vrací více jak sto pacientů s terminálním selháním funkce vlastních ledvin. Ti plánovaní a připravení z nefrologické ambulance, ale ještě velké procento je těch tzv „ z ulice „ pro které je konečná fáze selhávání ledvin velkým nemilým překvapením.

V ambulantní nefrologické dispenzarizaci je bezmála 1500 pacientů. „Přitom, že ledviny správně nefungují, zjistí většinou praktičtí lékaři jednoduchým vyšetřením. Příčinou bývá nejčastěji vysoký tlak, cukrovka, záněty a vrozené malformace. Naopak špatná funkce ledvin může způsobovat nebo umocňovat jiná onemocnění,“ popisuje Pavel Moučka.

Oddělení aktivně spolupracuje a váží si spolupráce se spádovým transplantačním centrem IKEM v Praze. Ve spolupráci s tímto špičkovým pracovištěm připravuje pacienty vhodné k zařazení do čekací listiny na transplantaci ledvin.. V minulém roce bylo z kolínského FMC-DS odtransplantováno úspěšně jedenáct pacientů. V nabídce dialyzačního střediska je také očišťování krve tzv. peritoneální dialýzou

Aktuálním rizikem onemocnění ledvin jsou index tělesné hmotnosti a index tvaru těla. Tyto faktory lze zjistit na internetových stránkách ZDE: Tam se dozvíte, jak jsou ledviny ohrožené a pokud zjistíte, že máte riziko onemocnění ledvin vysoké, doporučují lékaři vyhledat nefrologickou ambulanci. Seznam těchto zařízení naleznete například na internetových stránkách ZDE:

AUTOR: Jiří Červín