VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrou varovali starší studenti své mladší spolužáky proti viru HIV

Kolín -  Je jedna hodin po poledni a v kolínském otevřeném klubu Céčko je velice živo. Vcházím dovnitř, všude je slyšet hlahol. Hned u vstupu je partička studentů.

20.5.2013
SDÍLEJ:

Žáci se učili hrouFoto: Deník/ Lucie Mašínová

Zanedlouho je vítá Petra Pokorná, zástupkyně ředitele Domu dětí a mládeže Kolín. „Na obyčejné přednášce by se půlka z vás nudila a druhá hrála hry na mobilu. Esemesky byste neodeslali, není tu signál," začala přátelsky a ihned dodává: „Proto jsme pro vás připravili několik soutěžních stanovišť, kde se vám budeme snažit vytlouct z hlavičky veškeré mýty."

Za malý okamžik už žáky rozděluje do skupin. Společně kluky i holky. Na stud tu není místo. Při hovorech o sexu by měla být přítomna obě pohlaví.

Pomalu a zvědavě obcházím stanoviště. Na prvním děti pantomimicky předvádějí slova, která mají napsaná na obrázku. Petra Pokorná mi později vysvětluje, že mají za úkol například ukázat žárlivost hrou těla. „To proto, aby si uvědomili, že komunikují již také svým tělem," vysvětluje.

Na dalším stanovišti se hovoří o antikoncepci. „U nás vše dostanou do ruky," přibližuje mi Pokorná stanoviště. Není to tak, že by kondomy, antikoncepci a další ochranu viděly děti na obrázku, na vše si mohou sáhnout. Nejdůležitější je tu však komunikace. Za tu studenti dostávají body.

Jdu dál. Je tu živo. Jeden z chlapců zrovna dostal do ruky prezervativ a žertem ho schovává do kapsy. „To bych nedělala, je prošlý," reaguje ihned dívka, která studentům tématiku přibližuje.

Za chvilku už mají krabičku s prezervativem v ruce všichni žáci a po jednom zkouší pánský kondom natáhnout na připravený trenažér.

Kromě toho, že se naučí správnou techniku a pohovoří o všech nebezpečných situacích si žáci užívají spoustu legrace.

Vedle už taková legrace není. Děti zde mají ukázat nebezpečí přenosu viru HIV pomocí obrázků.

O kus dál se hovoří ještě vážněji. Mám podezření, že jsem se nakazil. Co s tím? Kam mám jít? Komu to musím říct? Odpovědi na tyto i jiné otázky zanedlouho žáci získávají.

Obešla jsem všechny stanoviště. Zdá se, že studenty tato neobvyklá hra opravdu zaujala. Podle Petry Pokorné akci navštěvují žáci osmých a devátých tříd z celého Kolínska. Školy se střídají vždy ob rok. Tentokrát akci navštívili žáci z kolínského gymnázia a dalších kolínských škol, pečecké, zásmucké, poříčanské, velimské, býchorské a českobrodské základní školy.

Každá skupina studentů podle jejích slov strávila na neobvyklé přednášce asi hodinu a půl.

A kde vznikla myšlenka na tuto akci? „V Německu a od nich to převzal státní zdravotnický ústav," prozrazuje Pokorná. Prý právě pro ně tuto akci provozuje DDM a odborným garantem akce je Krajská hygienická stanice Praha, územní pracoviště Kolín, kterou přímo na místě zastupuje Kamila Dlouhá. Moderátory soutěže jsou studenti Gymnázia, akorát o něco starší než žáci, k nimž hovoří. Možná, že také proto se mladí lidé tolik nestydí o mnohých tabu hovořit.

Autor: Lucie Mašínová

20.5.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Nové podzemní kontejnery v Českém Brodě
6

Podzemní kontejnery už slouží veřejnosti

Plánují univerzitu třetího věku

Český Brod – Město plánuje od února příštího roku otevřít zájmové studium formou univerzity třetího věku pod záštitou České zemědělské univerzity v Praze. Jde o formu studia, která má umožnit vzdělávání seniorům v místě bydliště.

Vzpomínka na Pavla Severu

Kolín – Do muzikantského nebe pan Pavel Severa. Jeho životem byla kromě rodiny hudba. Prošel několika tanečními, dechovými i symfonickými orchestry kolínského regionu, byl pečlivým archivářem Kmochovy hudby i Kolínské filharmonie, jedním ze zakladatelů Klubu přátel Františka Kmocha.

Městys Cerhenice přivítal návštěvu z Venezuely

Cerhenice - Městys navštívil vedoucí venezuelské ambasády v Praze Gustavo Albert Sierra Gutierrezo. O Cerhenicích si přečetl v novinách a viděl i letošní pořad v televizi. „Rád jsem mu náš městys ukázal, představil školu a pečovatelskou službu i envicentrum a byl poctěn jeho chválou,“ řekl starosta Marek Semerád.

Kam na Kolínsku za kulturou?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Kolínsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT