V něm vyzývá vedení kraje, aby se pokusilo zachránit chátrající hradenínskou tvrz. „Uvědomuji si, že finanční situace není nejlepší,“ připouští v otevřeném dopise. „Tvrz lze pořídit za 2,8 milionu, odhadované náklady na rekonstrukci jdou do 40 miliónů. Vzhledem k atraktivitě objektu to ale není mnoho,“ tvrdí Roman Šulc.

Zastupitelstvo ale není památce příliš nakloněno. „Už dvakrát se nám nepodařilo prosadit koupi tvrze v zastupitelstvu. Moc mě to mrzí, protože peníze by se na to našly,“ řekl David Rath, hejtman Středočeského kraje.

Památka je nyní bez využití a rychle chátrá. Tvrz je na seznamu nejohroženějších památek v republice. V padesátých letech vichřice strhla střechu a od té doby dovnitř prší. „Unikátně ukazuje sídlo drobné šlechty v období středověku, patří k nejvýznamnější v celé republice. Proč ji nezachránit?“ ptá se Roman Šulc.

Třebaže zastupitelstvo dvakrát za sebou zamítlo hradenínskou tvrz pořídit, naděje pro památku stále existuje. Kromě vidiny dalšího hlasování totiž existuje plán, jak tvrz zachránit.

„Máme k dispozici detailně zpracovaný rozvrh, co, kde, jak a v jakém sledu by bylo na opravě památky třeba udělat,“ řekla Klára Zubíková, vedoucí odboru kultury a školství krajského úřadu.

Tvrz by mohla posloužit veřejnosti

Muzeum by tvrz chtělo zpřístupnit veřejnosti a hospodářské budovy přestavět na centrální depozitář.

To ostatně navrhoval ve svém otevřeném dopise i Roman Šulc. „Opravený areál by mohl sloužit nejen jako centrální depozitář a konzervátorská dílna, ale také jako přístupný památkový objekt s hradní restaurací nebo uměleckou dílnou,“ navrhuje.

Turisté jsou prý lační po republice

Češi se prý nasytili ciziny a rádi by prozkoumali vlastní kraj. Takový názor má Roman Šulc. „Získání tvrze do majetku kraje by významně posílilo kladný obraz kraje ve vztahu k památkám,“ řekl Roman Šulc.

Podle něj se to děje v sousedních zemích, třeba v Rakousku nebo Německu. „Vztah ke kulturnímu dědictví je ukázkou našeho vztahu k vlastní zemi a historii,“ pokračuje ve svém otevřeném dopise.

Turistické preference se podle něj se v současnosti mění, lidé se vydávají na cesty na jízdních kolech a obracejí se do regionů. „Vyhledávají právě málo známé ukryté drahokamy, typu hradenínské tvrze. Tento trend se bude posilovat a vy svým schválením zakoupení tvrze můžete přispět k tomuto rozvoji,“ tvrdí.