Hodina Země je celosvětový happening probíhající symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať už veřejného osvětlení, nasvícení památek, reklamních cedulí nebo doma v obývácích. Tento čin je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.

Celosvětově kampaň pořádá Světový fond na ochranu přírody, v České republice pak Ekologický institut Veronica.

V Čechách budeme zhasínat dnes večer od 20.30 do 21.30 hodin místního času.
Kolín se nechystá zhasnout veřejné osvětlení, to však neznamená, že se k akci Hodina Země nepřipojí.

„Město Kolín se připojí ke kampani Hodina Země 2014 symbolickým zhasnutím nasvícení budovy radnice a chrámu svatého Bartoloměje," řekla Jiřina Holubová, mluvčí kolínské radnice.

To Český Brod veřejné osvětlení vypne. Město se ke kampani připojuje pravidelně už několik let.
„Je to symbolická akce, kdy se lidé zamyslí nad tím, zda spotřebič zrovna opravdu potřebují zapnout a zda by nešlo šetřit, když není nezbytně nutné spotřebič použít," říká starosta Jakub Nekolný.

Myšlenka Hodiny Země se líbí i starostovi Peček Milanu Urbanovi a vypnutí osvětlení ve městě dojednává s Pečeckými službami.

Podle starosty Týnce nad Labem Dušana Žmolila není účast města úplně jednoduchá kvůli technickému řešení veřejného osvětlení. Neexistuje totiž univerzální tlačítko, kterým by se dala všechna světla najednou vypnout. „Můžeme ale zhasnout Mariánský sloup, abychom se zúčastnili," navrhl starosta Dušan Žmolil možné řešení.

Ke kampani se připojují města i menší obce, například Ratenice nebo Radim, kde dnes zhasne veřejné osvětlení v celé nebo části obce.

Akce se nezúčastní Kouřim. „Kouřim se nepřipojí," řekla starostka Kouřimi Zuzana Čiháková. Město se však podle ní zapojuje do Dne Země, který je každoročně 22. dubna.

Jana Havelková, místostarostka Kostelce nad Černými lesy řekla, že s vedením města o zhasínání veřejného osvětlení nediskutovali. Nevylučuje však, že se obyvatelé Kostelce alespoň částečně zapojí.

O Hodině Země aneb jak to vzniklo
Historie celosvětového happeningu se začala psát 31. březnu 2007, kdy více než 2,2 milionu domácností a firem v australském Sydney vypnulo na hodinu svá světla. Uplynul jeden rok a do akce se zapojilo na 370 měst a obcí ve více než 35 zemích. Kampaň se proměnila z události v Sydney v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. V roce 2008 v rámci Hodiny Země zhaslo svá světla odhadem až 100 milionů lidí po celém světě. Na hodinu potemněly světově známé dominanty, včetně mostu Golden Gate v San Francisku, římského Kolosea, reklamy na náměstí Times Square nebo hotelu Jumeirah v Dubaji. Vloni už se po celém světě k Hodině Země připojilo 6500 měst, ve svých domácnostech zhasly stovky milionů lidí. V České republice akci podpořilo zhruba 140 obcí, 130 firem a tisíce jednotlivců. Zhasl Pražský hrad, Karlův most, Tančící dům či Vítkovické pece. Zhasla světla na mrakodrapu Tokio Tower, Opeře v Sydney, na věži Big Ben v Londýne nebo Empire State Building v New Yorku.

Co dnes například zhasne
- Pražský hrad s katedrálou sv. Víta
- Muzeum pražských pověstí a strašidel
- Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy
- slavnostní osvětlení památek
v Kutné Hoře včetně chrámu sv. Panny Barbory
- Andělská hora
- Harrachov
- nejluxusnější pražské hotely