Skanzen můžete znát z mnoha českých pohádek, nezřídka si zahrál také v historických filmech. Malebné jsou nejen jeho stavby, ale výhodou je i fakt, že je zasazen v přírodě, takže v pozadí nejsou žádné rušivé prvky, které by bránily pořízení atraktivních záběrů.

„Před několika lety se v našem skanzenu točila jedna z povídek Karla Čapka. Část skanzenu se musela zorat a vytvořit pole, na kterém pracovala jedna z postav. Po odjezdu filmařů jsme pole zase pečlivě oseli trávou," zavzpomínal Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně, do jehož správy kouřimský skanzen spadá.

„Filmaři nás kontaktují poměrně často, každý rok se některý ze štábů ozve. Nejde jen o natáčení filmů, ale třeba i reklam," poznamenal Vladimír Rišlink a doplnil, že peníze, které muzeum na propůjčení svých exteriérů a interiérů získá, putují zpět do údržby areálu skanzenu.

V současné době je skanzen uzavřený. Začala zde totiž rozsáhlá dostavba dalších objektů. Vedení muzea tak musí filmaře odmítat. Štáb měl zájem ve skanzenu natáčet historický film v německé koprodukci o meziválečných Sudetech. „Museli jsme letos odmítnout ještě další filmaře natáčející historický film," poznamenal Vladimír Rišlink.

Znovu se kouřimský skanzen otevře příští rok. Změní se natolik, že pro filmaře vzniknou další úplně nová místa.
Doteď štáby využívaly památky lidové architektury z území středních, východních a severních Čech z období od 17. do 19. století. Bylo to celkem devět větších obytných a hospodářských objektů, které doplňovalo několik drobnějších památek.

Nyní se už hloubí základy pro další objekty, z nichž postupně vzniknou tři celé usedlosti sestávající například z rychty, stodoly, výminku, špýcharu atp. Jedná se o první etapu dostavby, která celá obsahuje postavení více než dvou desítek objektů. V první etapě dostavby areálu přibudou nové objekty a infrastruktura za více než 50 milionů korun.

Cesta k zahájení dostavby skanzenu byla dlouhá a do poslední chvíle nejistá. Stavební firma, která měla smlouvu na dostavbu s krajem jakožto zřizovatelem muzea, už po podpisu smlouvy odstoupila, a kraj tedy nemohl jednat s náhradním uchazečem. Musel vyhlásit novou soutěž.

Kraji se původně podařilo získat na dostavbu dotaci více než 85 milionů korun. Kvůli odstoupení firmy a zdržení s novou soutěží se ovšem nemohlo podařit stihnout původní termíny, a to podmínky dotace vyžadovaly. Nakonec ale kraj o dotaci nepřišel, přesměroval ji do skanzenu v Přerově n. L. Když hejtman Miloš Petera vloni v září říkal, že přesto kraj s dostavbou areálu skanzenu v Kouřimi nadále počítá, zdálo se to jako těšínské jablíčko. Ještě do konce roku se ale povedlo uvolnit pro Kouřim cca 50 milionů přímo z rozpočtu kraje. A nyní už se z nich buduje.

Na dostavbu čekaly cenné objekty lidové architektury v depozitářích, některé tam leží desítky let. Stále se na jejich znovuuvedení do života nenacházely peníze a také se řešil fakt, že skanzen ležel na pozemcích, jež byly vráceny v restituci. To se nakonec po mnoha letech podařilo vyřešit pomocí dlouhodobé nájemní smlouvy. Po první etapě dostavby by měl skanzen otevřít na jaře 2016.

Co se ve skanzenu natáčelo?

Komediant
Drama / Historický, Československo, 1984, 93 min, Režie: Otakar Vávra

Křídlovka pro Majoránka
Komedie / Drama, Československo, 1985, 56 min, Režie: Jaroslav Dudek

Nesmrtelná teta
Pohádka, Česko, 1993, 95 min, Režie: Zdeněk Zelenka

Jak si zasloužit princeznu
Pohádka, Česko, 1994, 72 min, Režie: Jan Schmidt

A Knight's Tale / Příběh rytíře
Akční romance, USA, 2001, 132 minut,
Režie: Brian Helgeland

Kouzla králů
Pohádka, Česko, 2008, 75 min, Režie: Zdeněk Zelenka

Peklo s princeznou
Pohádka / komedie, Česko, 2009, 90 min, Režie: Miloslav Šmídmajer

Čapkovy kapsy (TV seriál)
část 1. Zločin v chalupě
Krimi /komedie /povídkový, Česko, 2011, 27 min, Režie: Jana Boršková

Tajemství staré bambitky
Pohádka, Česko, 2011, 86 min, Režie: Ivo Macharáček

Pohádka Tajemství staré bambitky: chalupa z Budče se objevuje v desítkách záběrů

Co se stane, když jediný spravedlivý loupežník (Ondřej Vetchý) pověsí řemeslo na hřebík? A rozhodne se živit poctivě a v poctivosti vychovávat dcerku (Kamila Janovičová)? Která se pak ve výpravné pohádce České televize s písničkami zamiluje do prince (Tomáši Klus)? Inu, ten si lásku Aničky hrnčířky musí zasloužit a dokázat, že může vládnout království i bez chamtivých rádců (Jiří Lábus, Miroslav Vladyka). Lepšími rádci jsou ti s kuchařskými čepicemi na hlavách a upřímným srdcem (Vilma Cibulková, Petr Štěpánek).

V pohádce si mnohokrát zahrála malebná chalupa z Budče i stráňka v jejím okolí. Spravedlivý bývalý loupežník Ondřej Vetchý často otvíral okno chalupy, když se připálila tradiční nuzná večeře – vajíčka. Malá Anička opravovala střechu budečské chalupy a jako velká na jejím zápraží seděla s tetičkou (Zuzana Fialová).

A na půdě pak v zaprášené bedně omotané pavučinami našla starou bambitku barvy shnilého banánu.
Hrníčky už pak jako královna maluje s Tomášem Klusem ve voňavé trávě u dřevěného plůtku chalupy z Budče.