Když jsem dospěl a sbírat přestal, měl jsem už dva malé kluky. A ten starší jednou moji dávnou sbírečku objevil a zkusil v ní pokračovat. Probudil dávnou vášeň i ve mně a dali jsme se do sbírání společně. Důkladně. Zjistili jsme si, kde byly všude po bývalém Československu sirkárny a začali jsme ta místa objíždět a hledat. Navštěvovali jsme pamětníky a studovali kdejakou zmínku v archivech.
 
Ten zájem byl tak silný, že jsme psali i v novinách a časopisech, byli jsme i v televizi. Tak se stalo, že dnes víme o sirkárnách a výrobnách zápalek u nás opravdu hodně. A tím se dostávám ke Kolínu, i když to vypadalo, že píši o něčem jiném.

Když jsme jednou navštívili Dlouhou Ves u Sušice, předem jsme věděli, že tady pan Schell se svým synovcem v létech 1885 až do roku 1945 vyráběli sirky, že se odvážně jako jediní nepřipojili k akciové společnosti SOLO a že po roce 1945 ještě nějakou dobu vyráběli tak zvané „west pocket“ zápalky, tedy složkové, ploché, odtrhávací.
 
A zjistili jsme, že nálepky pro tuto firmu vyráběla kolínská tiskárna! Nazývala se Bajerova tiskárna. Pochopitelně jsem před delší dobou, kdy jsem byl náhodou v Kolíně, zkoušel najít tuto tiskárnu, ale měl jsem málo času a moc jsem toho nezjistil. A tak využívám sílu tištěného slova a prosím tímto pamětníky, zda by si někdo nedal chvilku práci a nenapsal mi na mailovou adresu stetl@centrum.cz cokoliv, co by nám pomohlo.
 
Pro jistotu přikládám ještě několik nálepek z výroby sirkárny v Dlouhé Vsi u Sušice, co kdyby si některý dávný tiskař doma schoval nějaké obrázky z výroby pro tuto sirkárnu. To proto, že existují tak zvané „zkusmé tisky“ v barevných variantách, což je rarita, kterou bychom alespoň rádi spatřili, pochopitelně raději vlastnili.
 
Těšíme se, že se někdo ozve.

Jan a Tomáš Jelínkovi