V pozdních odpoledních hodinách vyjeli Kolínští hasiči na nahlášený požár rodinného domu v Plaňanech. V té době již na Kolínsku řádila bouřka doprovázená silným větrem, deštěm a ojediněle i kroupami.

Krátce po návratu jedné jednotky zpět na základnu se z kolínské hasičské stanice uvolnila značná část střechy a dopadla přímo do prostoru před garáže, kde málem tuto jednotku zasáhla.

Na likvidaci byly povolány další posilové jednotky k odklízení trosek ze střechy. Avšak po jejich příjezdu, vzhledem k narůstajícímu počtu zásahů na oznámení od občanů, byly jednotky vyslány do výjezdu k odstraňování následků bouře. Teprve v pozdních nočních hodinách, kdy se již situace uklidnila, mohli hasiči začít na odstraňování následků bouře na vlastní stanici.

Popadané stromy se během noci a pátečního dne snažili likvidovat a odklízet jak profesionálové, tak dobrovolníci.

Škody se jen Kolínsku bohužel budou počítat v milionech korun.

Po čtvrteční bouřce už oznámilo České pojišťovně nové případy přes tisíc lidí, předběžný účet zní na více než 20 milionů korun

Po včerejší bouřce, doprovázené silným větrem a blesky, se během dnešního dne ozvalo České pojišťovně 1030 lidí, kterým živly poškodily majetek za více než 20 milionů korun. Nejvíce škod eviduje ČP z Mladoboleslavska, odkud jí klienti oznámili 161 pojistných událostí. Mezi silně postiženými okresy jsou rovněž Nymbursko s 91 škodami, Jičínsko (90), Semilsko (87), Praha a její okolí (83) a Mělnicko (78).

Nejčastějšími škodami jsou zničené střechy a krovy domů, zatopené sklepy a poškozená auta, na která spadly kusy stromů nebo krytin ze střech. Dalších 42 škod za více než 8 milionů korun například jenom po včerejšku nahlásili České pojišťovně zemědělci.

Pouze po čtvrteční odpolední bouřce eviduje Česká pojišťovna 11 nových škod po úderu blesku a 51 škod vzniklo po krupobití. Naprostá většina - přes 900 pojistných událostí - jde i tentokrát na vrub vichřice. Požár má po včerejší bouřce nahlášený ČP pouze jeden.

Zdeněk Holeček, Jiřina Holubová