Hasič! Pro mnohé kladný hrdina, který bez váhání v krátkosti dorazí k požáru a hravě jej uhasí. Mnozí v dětských letech sní o takovém povolání. Ovšem každá mince nemá jen líc, ale i rub.
Hasič se čtrnáctiletou praxí Jan Bradna mladší vypráví, co za dlouhá léta strávená s vyprošťovacími nůžkami a hadicí v ruce, zažil: „V minulosti byla situace úplně odlišná. Převládaly požáry a výjezdů k autonehodám bylo tak 30 procent z celkového množství. Dnes je situace naprosto opačná,“ vylíčil.

Náročná profese…

Podle slov Jana Bradny si také k výjezdům pro jejich rozmanitost musí vozit nemalé množství vybavení. „Mimo požárů a autonehod řešíme i vyprošťování lidí, úniky nafty, benzinu a mnohé další případy. Příkladem může být vyproštění parašutistky z koruny stromu ve Štítarech, jenž se odehrálo nedávno,“ nastínil různorodost hasičské profese Jan Bradna.
Hasiči slouží ve třech směnách. Skupina o třinácti až čtrnácti lidech slouží vždy dvacet čtyři hodin a následně má dva dny volna. „Pokud nevyjíždíme do terénu, trénujeme zde na stanici. Věnujeme se běžným povinnostem jako jsou ranní porady, malování prostor budovy, cvičení v posilovně nebo nyní trénink s novou plošinou,“ popsal denní režim na stanici. S novou vysokozdvižnou plošinou budou kolínští hasiči trénovat ještě jeden až dva měsíce. Vyrazí s ní i do města, které projedou křížem krážem a v terénu si vyzkouší s jakými problémy se budou potýkat. „Až plošinu technicky zvládnou všichni, pak s ní teprve vyrazíme na ostrý výjezd. Při zásahu si nemůžeme dovolit něco neumět,“ upozornil Jan Bradna.

Při cestě k nehodě se psychicky připravím

„Když jedu k nějaké nehodě, vím, že se mnou jedou zkušení a samostatní kolegové, kteří vědí, co mají dělat. Máme také informaci k čemu jedeme. Při cestě na místo se psychicky připravím. Na místě pak funguji automaticky. Vím, co musím a naopak co se stát nesmí. Připadám si jako robot,“ popsal své myšlenky před zásahem Bradna. Podle jeho názoru se však emoce úplně ovládnout nedají. „Samozřejmě člověk se je snaží minimalizovat co nejvíce, ale konkrétně mě vždy rozhodí malé děti v centru nehody,“ popsal úskalí. Jan Bradna také vyprávěl o zásahu při autonehodě, ale tentokrát se dostal do role civilisty.

Hasič civilistou…

„Přijeli jsme k nehodě nákladního auta. Na kluzké silnici dostal smyk, jednalo se o čelní náraz do stromu. Navíc jsem přijel k místu kolize jako první,“ řekl v úvodu. „Neměl jsem čas se psychicky připravit. Hasičská technika najednou nebyla po ruce, ani kolegové. Jediná pomůcka pro mne byla autolékárnička. Byla to jiná situace něž v roli hasiče,“ popsal coby hasič v civilu.

Neodmyslitelná součást? Operační!

K hasičské stanici neodmyslitelné patří operační středisko. „Spádovou oblastí je pro nás Kolínsko, Českobrodsko, Říčansko, Kutnohorsko a Benešovsko,“ popsal Luboš Koten.
Na operačním středisku slouží tříčlenný tým po čtyřiadvaceti hodinových službách. „Slouží vždy jeden operační důstojník a dva technici operačního střediska,“ řekl Koten. Na operačním středisku mají zaměstnanci zázemí v podobě kuchyňky, WC, postelí pro odpočinek a další. „Při dlouhých směnách se musí dodržovat přestávky, když je někdo unaven, jde si lehnout. Navzájem se sloužící prostřídají,“ popsal Koten. Operační důstojníci hrají při výjezdech důležitou roli.
„Každé ráno zkoušíme spojení se stanicemi v naší spádové oblasti, následně ještě sladíme spojení s hasičskými vozy. To je nutné,“ řekl Koten, když charakterizoval začátek směny. O požáru se dozví jako první právě na operačním středisku. „My zde následně určíme, který vůz a ze které stanice k místu nehody vyrazí. Zároveň posádku navigujeme, aby cesta k požáru byla co nejkratší a nejrychlejší,“ řekl Luboš Koten. Zároveň poskytujeme veliteli zásahu nezbytné informace, jak kupříkladu zabezpečit a chovat se k nebezpečným látkám. „V dnešní době se kladou veliké nároky na výpočetní techniku, bez ní to v současnosti prakticky nejde. Zároveň však máme dublované zajištění. Například proti výpadku elektřiny jsme vybaveni agregátem,“ popsal na závěr Koten.