„Hasiči nás požádali, zda bychom přispěli na šest masek s komunikační jednotkou. Jsou to nabíjecí masky, které v sobě mají přímo zabudovanou komunikační jednotku, takže se pak při zásahu nemusí dorozumívat jen vysílačkou. Lze nastavit komunikaci mezi několika maskami. Celkem jich bude potřeba 18, aby vyšly na každého hasiče, který je ve službě,“ uvedl Michael Kašpar, starosta města Kolín, které už příspěvek pro hasiče schválilo.

Z rekonstrukce povrchu malého kruhového objezdu na Zálabí a přilehlých ulic v Kolíně.
Kruhový objezd prochází rekonstrukcí. Řidiči často ignorují zákazové značky

„Není to úplně levná záležitost. Hasiči nás žádají o 250 tisíc, což by mělo stačit na šest masek,“ upřesnil starosta.

Podle jeho slov město samozřejmě požárníkům rádo pomůže. „Spolupráce s hasiči máme výbornou,“ podotkl Kašpar a připomněl mimo jiné i fakt, že v rámci ukrajinské krize hasiči už od března poskytují městu zdarma prostory pro předškolní děti přímo u nich na hasičárně. Byly tam dvě třídy, v současné době je to jedna.

Masky mají v hlavním městě

Speciální masky používají už hasiči v Praze, v rámci republiky budou jimi kolínští hasiči vybavení jako jedni z prvních. „Kdyby to mělo pomoci v jednom případě, určitě to stojí za to,“ shrnul starosta.

„Pořízení speciálních masek k dýchacím izolačním přístrojům s komunikační jednotkou provádíme ve spolupráci s městem Kolín a dalšími zainteresovanými subjekty Územního odboru Kolín, jako je například automobilka Toyota,“ potvrdil ředitel kolínského územního odboru hasičů Dalibor Zeman.

Podle jeho slov se jedná o velmi sofistikovanou a moderní technologii integrace komunikátoru přímo do masky dýchacího přístroje, kdy toto zcela zásadně usnadňuje práci zasahujícím hasičům ve zlepšení vzájemné komunikace při zdolávání požáru a za ztížených viditelnostních podmínek, kdy nemusí používat klíčovacích zařízení vysílaček, ale mohou spolu mluvit zcela bezprostředně na vzdálenost až sto metrů.

Ilustrační foto.
Nejdříve kanalizace, pak silnice a kruhový objezd. Třídvorská ulice se promění

„V současné době touto technologií nedisponujeme i z důvodu její finanční náročnosti, kdy se i proto zatím o standardním vybavování jednotek těmito maskami neuvažuje. Nicméně se na Územním odboru Kolín snažíme získat mimorozpočtové zdroje pro pořízení těchto speciálních masek, které v mnoha aspektech ovlivňují zlepšení akceschopnosti hasičů,“ dodal Dalibor Zeman s poděkováním městu Kolín za stabilní podporu v pořizování potřebných prostředků.

„Velice si jí vážíme i z toho důvodu, že na základě smluvního vztahu jsme pro město místní jednotkou požární ochrany,“ popsal.