Vydané územní rozhodnutí k plánované stavbě Národního bruslařského stadionu by mělo podle starosty Velkého Oseka Jiřího Otty nabít právní moci
v nejbližších dnech. „Samozřejmě v případě, že se nikdo neodvolá. I když projekt splňuje veškeré parametry a všechna stanoviska kompetentních orgánů jsou kladná, může se stát, že k tomu bude někdo nějaké připomínky mít,“ sdělil Kolínskému deníku starosta Otta.

Projekt je podle kraje veliký

Poslední dokument, který chyběl pro vydání územního rozhodnutí stavebním odborem kolínské radnice o umístění stavby Národního bruslařského stadionu ve Velkém Oseku, bylo stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí.

To už je také vyřešené. Rada Středočeského kraje souhlasí s posudkem k dokumentaci záměru „Národní bruslařský stadion Velký Osek“. Upozorňuje ale na fakt, že projekt je vzhledem k velikosti obce, dopravní infrastruktuře a záboru zemědělské půdy nepřiměřeně veliký.
Na půlce se bruslit prostě nedá

Starosta Otta to vidí zcela jinak. „To je velice subjektivní názor. Připadá mi, že tomu vůbec nerozumí. Nikde nic takového neviděli a na půlce se bruslit prostě nedá,“ podotkl.

Tento týden proběhlo jednání ohledně bruslařské haly i na ministerstvu školství. „Jednání skutečně proběhlo. Více jak polovinu práce za postavení haly udělala obec, tak jsem jim také řekl, že by bylo dobré, kdyby se zapojil nějakým způsobem stát, ale i kraj,“ zmínil se Jiří Otta.

Řada lidí s halou nesouhlasí

Názory námi oslovených lidí, kteří bydlí nebo podnikají ve Velkém Oseku, na výstavbu bruslařské haly se různí. Většina z nich, ale s obrovským projektem v obci nesouhlasí.

„Nesouhlasím s tím, aby tu byla rychlobruslařská hala. Byly by tu potřeba jiné věci, jako silnice nebo oprava nádraží. Hala tu nemá budoucnost,“ tvrdí Iva Drahovzalová z Oseka.

Stejného názoru je i starší manželský pár. „Potřebujeme tady jiné věci, jako kanalizaci, silnici. Vždyť se podívejte, jak to tady vypadá. Je to hrozné. Nějaká hala je až to poslední,“ postěžovali si manželé.

Miloš Novotný, který bydlí s manželkou v těsné blízkosti místa, kde by měl stadion vyrůst, má také jasný názor. „Většina velkooseckých si rychlobruslařskou halu vůbec nepřeje. Pozemky v hodnotě přes 17 milionů mohla obec využít účelněji, a to prodejem k zástavbě rodinnými domy, čímž by se zvýšil počet obyvatel, a tím i příjem pro obec,“ míní Novotný.

Naopak majitel společnosti, která svůj provoz přestěhovala do Velkého Oseka před sedmi lety má odlišný názor. „Fandím tomu. Myslím si, že velké věci jsou vždy zpočátku pod výsměchem malých lidí. Na území Prahy se už takový stadion postavit nedá. Přišlo to v pravý čas a zhodnotí se to v pozdějších letech,“ myslí si podnikatel Václav Kmoch.