Město bude zakázku soutěžit, celkové náklady by však měly převyšovat 21 milionů korun. Projekt řeší obnovu nástroje pro ochranu perimetru sítě, neboť jeho současná podoba byla pořízena před více jak deseti lety a podle vyjádření tajemnice městského úřadu Dagmar Soukupové již neodpovídá současným požadavkům.

Pneuservis. Ilustrační foto
Řidiči začínají přezouvat. Za výměnu pneumatik si letos připlatí

"Budeme zaznamenávat události informačního a komunikačního systému, zároveň chceme více ochránit naši vnitřní síť. Projekt obsahuje i zaměření pozornosti na správu a ověřování identit. Nakupovat budeme i určité softwarové a hardwarové prvky. Město Kolín se bude podílet pouze 15 procenty z celkové ceny, přes 18 milionů činí dotace," shrnula Soukupová.

Vedoucí IT oddělení kolínské radnice Petr Musílek konstatoval, že jde o zásadní vylepšení, které pozvedne zabezpečení minimálně o jednu úroveň výše. Městu prý v případě hackerského útoku hrozí hlavní výpadek služeb a ztráta dat. Velmi ale záleží na znalostech útočníka, které mohou být rozhodující. "Zásadní je, že hackeři jsou vždy o krok napřed. U nás registrujeme pokusy o prolomení obrany, ale není to nic, s čím bychom si neporadili," řekl Musílek.

Chránit se chce i Český Brod

Svou online bezpečnost řeší i druhé největší město okresu Český Brod. Tady sice žádný kybernetický útok doposud nezaznamenali, přesto má město podanou žádost o dotaci, která by byla, mimo jiné, použita také na zvýšení jeho kybernetické bezpečnosti.

Neudržované okolí Ovčárecké ulice v Kolíně.
Lidl by v Kolíně na svém pozemku vedle Tatradomů rád vybudoval další prodejnu

"Projekt implementuje na základě analýzy stavu hardwarové a softwarové opatření směřující ke zvýšení kybernetické bezpečnosti informačních systémů a infrastruktury," uvedla PR manažerka radnice Českého Brodu Martina Vlastníková.

Lidé jsou opatrnější

Podle majitele kolínského Computer servisu a odborníka na IT Stanislava Hlubockého se obecné povědomí společnosti o hrozbě na sítích zlepšilo, přesto v posledních letech řešil v souvislosti s kyberbezpečností různé situace, kdy lidé zapomněli na opatrnost a dostali se do nesnází.

Kašpárek v rohlíku dorazil do kolínského společenského domu.
Společenským domem zněl bejbypank, přijel Kašpárek v rohlíku

Jako příklad uvedl klienta, který notebook s citlivými daty svých klientů hackerům doslova otevřel. "Na obrazovce dotyčnému vyskočilo, že má zavirovaný počítač a má zavolat na uvedené číslo. To učinil a dostal za úkol nainstalovat software na vzdálený přístup z jiného zařízení. A tím dostali hackeři zelenou ke všem jeho datům," popsal případ Hlubocký a poznamenal, že sice existuje řada programů na ochranu, ale za většinou selhání stojí právě člověk.

V souvislosti s tím připomněl i pár jednoduchých rad, jak se v běžném životě hackerům ubránit. "Lidé zásadně nesmí klikat na nic, co neznají. A je nutné mít silná hesla. To se poté hackerovi obchází opravdu velmi složitě," zdůraznil Stanislav Hlubocký.