Mnohým se zdá, že plateb u lékařů přibývá. Pacient se často přestává orientovat, na jaké poplatky má jeho lékař nárok.
Konkrétně jsme zaznamenali stížnost na počínání Aleny Remešové, lékařky Gynekologické ambulance v Kostelci nad Černými lesy. Za vypsání receptu na antikoncepci si účtuje 70 korun. „Ceník dalších poplatků má vyvěšený na dveřích ordinace a dokonce vám sama od sebe bez vyzvání vystaví i doklad,“ vyjadřuje své rozhořčení jeden čtenář Deníku.

Na které poplatky lékař má a na které už nemá právo? Z hlediska Všeobecné zdravotní pojišťovny na to Remešová oprávnění nemá: „Dříve než lékař antikoncepci předepíše, měl by pacientku vyšetřit. V takovém případě se samozřejmě platí. Pokud si jde žena pouze pro recept, je to bez poplatku,“ uvedl tiskový mluvčí VZP Jiří Rod.

Ženská odborná lékařka se brání vysvětlením: „V rámci prohlídky pacientky poplatek neplatí. Pokud návštěva pacientky není v rámci vyšetření a žena si přijde pouze pro recept na hormonální antikoncepci, v takovém případě poplatek vybírám.“

Leckdy může být pro občana oříškem rozlišit regulační poplatky od případných dalších poplatků. Na ministerstvu zdravotnictví se lékařky zastávají: „Platba za vypsání receptu na antikoncepci je oprávněná. Lékař tento úkon nemá hrazený ze zdravotního pojištění, a proto může určitý poplatek za tento úkon vybrat. Poplatek by měl mít lékař v ceníku úkonů nehrazených ze zdravotního pojištění,“ objasňuje Tomáš Cikrt, mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR. „Naše zkušenosti jsou takové, že lékaři za vypsání receptu na antikoncepci vybírají od 20 do 70 korun. V lékárně pak při výdeji antikoncepce žádný regulační poplatek pacientky neplatí,“ dodal Cikrt.

Doktorka Remešová se domnívá, že na peníze za vypsání receptu má nárok nejenom na základě stanov ministerstva, ale i díky své kvalifikaci a dlouholeté praxi. A zdůrazňuje: „Poplatek od pacientek nevybírám vždy. Moje ambulance je soukromá. Od pacientek jsem dříve nic nebrala.“