„Dohodli jsme se, že firma prověří i krovy, což původně nebylo součástí projektu, ale chceme vědět, zda nejsou napadené houbami,“ řekl místostarosta Michael Kašpar. Bude se prověřovat také stav střechy, která ale vypadá, že by mohla být v pořádku. Podle ředitele gymnázia Ivo Zachaře do budovy neteče. Podle místostarosty architekti udělají i návrh opravy oplocení. Plotová pole stěží drží pohromadě. Někde do oplocení najel kamion a je dostavěné novými cihlami, například směrem ze Sukovy ulice.

Vyniknou fresky

O budově
Původně byla budova postavena jako sídlo obchodní akademie. V letech 1923 až 1925 ji v konstruktivním stylu stavěli architekti Jan Mayer a Vilém Kvasnička. Z nejvyššího středního traktu vyrůstá věž, ozdobená čtyřmi legionářskými puškami. Gymnázium zde sídlí od roku 1953, kdy došlo k výměně budov mezi oběma školami.Přístup k opravě fasád by mohl připomínat postupy při péči o památkově chráněnou budovu. To sice objekt gymnázia není, nicméně jde o architektonicky cennou stavbu, jednu z dominant Kolína. Počítá se tak i s restaurováním fresek a všech ozdobných prvků.

O dotaci Kolín žádat nebude. Není totiž mnoho možností. „Nejde o památku ani objekt v městské památkové rezervaci,“ podotkl místostarosta. Jediná možnost by byla dotace na zateplení, ale polystyrenem město gymnázium obkládat nechce.

Rekonstrukci vítají


Pokud vše dobře půjde, měly by se práce uskutečnit příští rok. Oprava fasád bude hodně viditelnou změnou na tváři města a kolínští občané ji vítají. „Je to opravdu krásná budova. Několik generací k ní vážou vzpomínky na studentská léta. Fasádu opravit určitě potřebuje, mělo se to udělat už dávno,“ uvedla Kolíňačka Milena Šafránková.