Ozvaly se hlasy, že osvětlení je sice pěkné, ale že by město v současné době mělo elektřinou raději šetřit. Starosta Michael Kašpar vysvětlil, že původní a nové osvětlení má stejný příkon, i když je tam několikanásobně víc reflektorů. Ovšem úspornějších.

„V této chvíli, kdy je u gymnázia 23 reflektorů, dva jsou u sochy a plus máme dvě nové lampy, jde o totožný příkon, jako byl předtím příkon dvou starých lamp a reflektorů. Nový příkon dohromady je 600 wattů. Předtím tam byly dva stowattové reflektory na sochu a dvě staré výbojkové lampy, které měly po dvou stech wattech. Takže dohromady také 600 wattů,“ upřesnil starosta.

Pietní akt na pečeckém hřbitově v neděli 21. srpna 2022.
Foto: Zastřelený odbojář má konečně náhrobek. Čekal na něj dlouhých 73 let

Obecně to samozřejmě s energiemi vůbec není jednoduché. „Nicméně postupně se snažíme lampy veřejného osvětlení měnit, máme zpracovaný generel osvětlení. Někam jsou určeny výbojkové lampy, někam ledkové,“ doplnil starosta s tím, že příkon veřejného osvětlení se v posledních letech snižuje, a to i přesto, že za poslední léta se Kolín rozrůstá, vznikají nové čtvrti, a lamp tudíž přibývá. Za posledních cca deset let jich přibylo už kolem tří set.

„I přesto se příkon snížil o více než deset procent,“ vyčíslil starosta. Letos se v Kolíně mění dalších cca 350 světelných bodů.

Už několik let po sobě na část prací město využívá dotaci od ministerstva průmyslu a obchodu. Tam lze čerpat maximálně dva miliony na rok. „U nás je to samozřejmě při takovém počtu lamp podstatně více, kolem šesti milionů, ale dva z toho dostaneme od ministerstva,“ shrnul Kašpar.

Autobusové nádraží v Kolíně.
V Kolíně prodlouží MHD. Nově bude zastavovat až u atletického stadionu

Město podle jeho slov řeší i další možné úspory do budoucna. „Aktuálně máme fotovoltaiku na sportovní hale v Borkách. Za rok provozu jsme si ověřili, že funguje dobře. Už při stavbě jsme počítali a fotovoltaiku na hale připravili na rozšíření. Dnes pokrývá zhruba třetinu střechy, nyní chystáme rozšíření na další dvě třetiny. Všechny střídače, jističe jsou nachystané,“ popsal starosta.

Zároveň Kolín zpracovává studii na fotovoltaiku na další městské budovy včetně škol a školek. V první řadě pochopitelně na budovy s rovnou střechou typu Mateřské a Základní školy Bezručova, ZŠ Prokopa Velikého nebo ZŠ Lipanská. Studie by podle starosty měla být hotová velmi brzy a hned poté se začne projektovat.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.