„Oproti loňskému roku, kdy se přezouvalo průběžně od října a čekací doba byla maximálně dva dny, to je skoro katastrofa,“ řekla Petra Jónová z kolínského pneuservisu.

Co řidiče vede k takovému masovému přezouvání? Podle Pavly Tomičkové z jiného servisu za to můžou hlavně média. „Začalo to, jakmile se to objevilo v televizi,“ vysvětlila.

Podle někoho však akutní výměna pneumatik není potřeba. „Zatím není důvod měnit. Jsou to jenom strašáci,“ řekl Petr Peca ze servisu.

Situace se ale bude ještě zhoršovat. Spousta řidičů totiž čeká, až napadne první sníh. „To to bude teprve rvačka,“ řekla Pavla Tomičková.

Servisy čeká ještě další vlna firemních vozidel a aut na leasing. Ti mají přezutí pneumatik povinné.

Již nyní to je ve všech servisech takřka stejné. I méně vytížené pneuservisy mají minimální dobu objednání necelý týden. Názor všech majitelů pneuservisů se však shoduje v jednom: Nenechávat výměnu pneumatik na poslední chvíli!

Jak ukázaly srovnávací testy evropských autoklubů, při nákupu takzvaných „zimáků“ je třeba dávat pozor na jejich vlastnosti. Ne všechny se totiž hodí pro jízdu na sněhu.

Výměna pneumatik již na discích vyjde od 360 do 660 korun. Kompletní přezutí včetně nasazení na disky a vyvážení se pohybuje okolo 700 korun. Podle slov servisů trvá celá procedura okolo deseti minut.

Užitečné info
Povinnost používat zimní pneumatiky platí od loňska. Bez zimního obutí tedy řidič nesmí vjet zatím na označené úseky silnic a dálnic. Ministerstvo dopravy totiž zvažuje zavedení povinnosti zimních pneumatik pro všechna vozidla na všech komunikacích.

OTÁZKA DNE: Přezouváte na zimu pneumatiky?


Antonín Kočí
Kolín

Máme kompletní sadu, tak asi přezouvat budu. Počkám, až napadne první sníh, a pak si to udělám sám.


Václav Láska
Kolín

Auto mám na operativní leasing, tak přezouvat musím, mám to přímo ve smlouvě. O nic se ale starat nemusím, vše mi zařizuje servis.


Miloslav Chlumský
Kolín

Zimní pneumatiky měním, mám to už v servisu připravené. Nechám si to přezout, vyvážit a pak si to vyměním sám.


Miloslav Antoš
Kolín

Auto mám nové 4 dny, tak když to stihnu, tak asi jo. Budu se muset ale teprve v servisu objednat.


Jan Jůva
Kolín

Auto máme první rok, ale přemýšlíme o tom. Do servisu to dávat nebudu, měnit si to budu sám.