„Odčerpáváme už tři týdny. Vždy to už vypadá dobře, ale během chvíle se voda zase nahromadí až po třetí schod," říká Zdenka Bočková, vedoucí informačního centra, pod nímž se gotické sklepení nachází. Prohlídky tedy budou obnoveny až po úplném vyčerpání vody.

„Škoda, zrovna začaly prázdniny a zájemci o návštěvu podzemí jsou," povzdechla si. Českobrodské sklepení nabízí i netradiční obřadní síň. Ta zatopená není. Pokud by tedy svatebčané oželeli část sklepů zaplněných spodní vodou, síň podle vedoucí centra využít jde.

Gotické sklepy Českého Brodu bývaly dlouho jen legendou, první se odkryly až po roce 1990. Pokud netrápí spodní voda, je část je zpřístupněná veřejnosti, část podzemí zatím ještě není prozkoumaná. Nejstarší vrstva spadá už do 14. století, tedy možná ještě do vlády Karla IV. Jde o komplex jednotlivých měšťanských sklepení.

Spekuluje se o jeho obranném a únikovém významu, ale dost možná se tam skladovalo pivo, které se v Brodě hojně vařilo a vyváželo. Řada sklepů měla vchod přímo z náměstí, což by o vyvalování sudů svědčilo.