Galerie v podchodu? Proč ne. Pro netradiční prostory se rozhodli tvůrci festivalu Kolínský Majáles. „Galerie podchod má pomoci mladým umělcům oslovit publikum v místě, kterým každý den prochází velké množství lidí. Zároveň se snaží obyvatelům Kolína zpříjemnit nelehké překonávání čtyřproudé silnice,“ vysvětlila jedna z organizátorek akce Lenka Homolková. Průtah Kolínem se dá bezpečně přejít na třech místech a podchod je jedním z nich.

Právě tento podchod nabídl ideální podmínky pro vytvoření nezávislé action gallery. „Galerie tohoto typu prezentují současné mladé vizuální umění, aniž by se nechaly omezovat velkými institucemi či podporovateli,“ dodala Lenka Homolková. „Možných forem uměleckého vyjádření je v kontextu prostoru, jako je podchod, velké množství. V Ústí nad Labem jsem se například setkal s projektem Tomáše Petermanna a Richarda Loskota, kteří zpříjemňují procházení podobným podchodem zvukovou instalací,” nastínil autor projektu Vojtěch Malina další možnosti prostoru.

K založení galerie inspirovala Vojtěcha Malinu potřeba upozornit na problémy spojené s dnes již nepotřebným průtahem Kolínem, který se nachází jen pár metrů nad výstavním prostorem. „Možnostmi humanizace okolí průtahu se zabýval už ve své závěrečné práci na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci,“ prozradila Lenka Homolková.

Základním konceptem Galerie podchod tak má být snaha zpříjemnit obyvatelům Kolína překonávání této bariéry, dokud nedojde k jejímu odstranění. Navíc zde dostanou prostor mladí začínající umělci a díky umístění svých děl mohou oslovit širokou skupinu Kolíňáků. Samotní lidé budou naopak moci objevit nové autory nenásilně, aniž by museli chodit na výstavy do galerií.

Netradiční galerie vznikla necelý týden před zahájením Kolínského Majálesu. „V sobotu 29. dubna ve 13 hodin se v rámci festivalu bude konat vernisáž prvního vystavovaného díla s názvem Nové vidění. Jeho autorka Eliška Králová je studentkou umění a ve své tvorbě se zabývá estetičností a abstraktním pojetím děl. V poslední době se věnuje také interaktivním instalacím, nebo například technologii Vjingu,“ láká na vernisáž Lenka Homolková.