Kromě dobrého pití a jídla organizátoři z TJ Sokol Zásmuky spolu s hasiči připravili vyžití pro děti typu aquazorbingu nebo stále oblíbeného skákacího hradu, nechyběl doprovodný kulturní program v podobě hudebních vystoupení nebo barmanské show. Původně Zásmucké pivní slavnosti vznikly z dvou vydařených akcí.

„Jeden rok jsme slavili 95. výročí založení Sokola a rok poté 110 let od založení fotbalového klubu. Obě akce se povedly a další rok už jsme neměli co slavit, tak se vymyslely slavnosti piva," vzpomíná jedna z organizátorek Lenka Borovičková. Konkrétním autorem nápadu byl již bohužel před dvěma lety zesnulý Milan Vojtíšek, dlouholetý předseda zásmuckého fotbalového klubu. Zrovna před dvěma lety zkrápěly slavnosti šňůry deště, že se v některých chvílích ani nedalo vyjít zpod stanu nebo z auta.

„Byl to ročník, kdy jsme slavnosti poprvé dělali bez Milana. Říkali jsme si, že se na nás dívá z nebe a pláče, že tu s námi nemůže být," popsala Lenka Borovičková. „Pokračujeme v jeho tradici," dodala.
Slavnosti co do pivního servisu mají organizátoři smluvně zajištěné s jediným pivovarem, ale výběr byl letos ze tří druhů piv. „Pivovar nás i částečně sponzoruje co do technického zajištění, setů, velkého stanu, stánků atd," vysvětlila Lenka Borovičková.

„Pivní slavnosti jsou vlastně trochu recese. V Zásmukách není pivovar a nikdy ani nebyl," směje se další z organizátorů Josef Krombholz.

Celkem slavnosti organizátorsky připravil tým pouze několika lidí, kromě Lenky Borovičkové a Josefa Krombholze to byl ještě například Lukáš Hamsa, ovšem za pomoci spousty ochotných pomocníků z řad Sokolů, fotbalistů, hasičů. A rodinných příslušníků. Akce byla koncipovaná jako rodinné odpoledne a večer pro dospělé.

Pije organizátorka pivních slavností pivo? Vůbec ne
Lenka BorovičkováJedna z organizátorek Zásmuckých pivních slavností Lenka Borovičková měla v sobotu plné ruce práce. Tu zazlobilo něco z technického vybavení, tu něco chybělo a bylo třeba operativně zajistit. Ve chvilce volna si našla čas na kratičký rozhovor.

Slavnosti se letos konají už podeváté. Za tu dobu jste jako organizátoři jistě zažili spoustu zážitků…
Vzpomínám si třeba na okamžik, kdy nám chtěli ukrást elektrocentrálu. Vždy v pátek areál postavíme a do rána ho chlapi hlídají. Bohužel pokud by tu přes noc nikdo nebyl, nejspíš bychom se druhý den s polovinou věcí už neshledali. Areál hřiště je mimo obec. Pachatel, který nás chtěl tehdy o centrálu připravit, byl načapán přímo při činu.

Ale určitě se najdou i veselejší příhody…
Třeba vymetání hřiště košťaty. To ještě nebyly přímo pivní slavnosti, ale oslavy výročí založení fotbalového klubu. Pro zásmucké žáky jsme pozvali kamarády, kteří byli na soustředění v Kácově. Všichni už v dresech vyběhli na hřiště a najednou se přihnala přeháňka. Ne ovšem nějaké mrholení, ale doslova průtrž mračen. Nakonec jsme fotbalové hřiště vymetali smetáky, aby se mohlo dál hrát. Na to rádi úsměvně vzpomínáme. Předloni to byl zase blátivý tanec, když se všichni vyzuli z bot. Chtěla bych ocenit, že lidé vydrželi, neodešli a užili si slavnosti i v blátě.

Josef Krombholz („Vietnamským přátelům v obchodě tehdy došly gumovky," směje se Josef Krombholz). Letos jsem je přivezla s sebou, takže doufám pomůžu tomu, aby nepršelo.

Jak vybíráte na slavnosti účinkující?
To je v dnešní době největší problém. Jsme vázaní rozpočtem. Většinou se sejdeme a povíme si, co by se mohlo líbit. Pomáhá nám náš kamarád DJ Zoli, konzultuje s námi, poradí, co by se ještě dalo udělat.

Příští rok se chystáte na kulaté výročí…
Už víme termín – 10. 7. 2015. Poslední slavnosti to nebudou, i když jsme onehdy řekla, že kulaté desáté budou moje poslední. To si člověk řekne ve chvíli, kdy se něco nepovede, když jsou problémy, ale ráno mluví jinak.

Pijete pivo?
Vůbec ne (smích). Ale kolegové chlapi to za mě určitě zvládnou.

Jak je to na slavnostech s fotbalem?
Obvykle je součástí pivních slavností i fotbalové utkání. Letos bohužel máme renovované hřiště, prořezané a nahnojené, zasetou trávu, Takže musíme cca měsíc počkat. Ale na příští rok, když budeme mít tu desítku, chystáme Internacionály Sparty.