V komorním sále kolínského městského společenského domu bylo nakonec vystaveno na osmdesát obrazů, grafik, keramiky, fotografií a skleněných předmětů a valná většina z nich byla v úterý 3. září vydražena.

„Samotná dražba vynesla částku 46 635 korun, hned po dražbě se jeden z dražitelů rozhodl ke koupi obrazu Jana Tichého s názvem Horizont s nejvyšší vyvolávací cenou sedm tisíc korun, další dny se prodalo ještě několik fotografií či vtipy Miroslava Fechtnera, takže se celková částka ještě zvýšila," shrnula Dana Lisá.

Peníze organizátoři dražby rozdělili podle předem připraveného klíče – polovinu částky dostala rodina s dětmi, druhou polovinu rozdělili rovným dílem mezi další dvě domácnosti.

„Oslovili jsme starosty Plaňan a Peček, aby nám dali své tipy na nejvíce postižené občany v jejich obcích, a těm jsme pomoc směřovali," doplnil Áda Lisý.

V úterý se tak vydala dvě auta organizátorů celé akce s účetní Lenkou Benešovou, aby předali obálky s financemi a darovací smlouvy.

Ani jedna rodina ve svých vyplavených domech nežije.

Rocker Ondra Marek z Peček si pomoc ve výši 13 654 korun převzal v domě, kde mu zedník právě nahazoval omítku v kuchyni. „Oprava bude trvat ještě hodně dlouho, naštěstí mám kde bydlet. Za pomoc jsem velice vděčný, peníze využiji na nákup nové kuchyňské linky," svěřil se.

I rodiny Pokorných a Kulhavých z Plaňan žijí doposud u svých příbuzných. „Hodně nám pomohli kamarádi a známí, o víkendu nás čeká betonování podlah, až to zhruba za tři týdny ztvrdne, tak malování a pokládání lina na podlahu. Stěhovat se budeme tak v listopadu. Proti velké vodě jsme byli pojištění, ale na smlouvě bylo malým písmem napsáno, že maximálně do výše pěti tisíc. Dostal jsem pět tisíc za barák a stejnou částku za garáž a skleník. Další peníze pak za pojištění domácnosti," líčí František Pokorný.

S rodinou zetě Jaroslava Kulhavého před povodní žili v domech vedle sebe. Dobrovolný hasič Kulhavý pomáhal jiným a zatím voda zaplavovala jeho dům. Nyní žijí u příbuzných, jednu místnost tam upravují pro dcery, z nichž tu starší čeká maturita na střední škole. Doma se jim propadly i podlahy.

„Máme objednané radiátory a trubky na topení, tak na tento nákup darované peníze použijeme, moc děkujeme," říká Jaroslav Kulhavý.

Všichni svorně chválí lidskou soudržnost, pomoc i třeba slevy na okna či kuchyňskou linku, které dostaly od výrobců nebo prodejců. „Výhodou je, že si veškeré zednické a další práce děláme sami a s pomocí kamarádů, financujeme to z našetřených peněz a v podstatě začínáme úplně znovu," shodují se.

Zdeněk Hejduk