Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Základní škola Velký Osek u Pánů z Kolína

Zajímavé dopoledne plné zajímavostí strávili žáci sedmého ročníku Masarykovy základní školy Velký Osek. Se svými učitelkami se vypravili na exkurzi spojenou s přednáškou do zbrojnice skupiny historického šermu Páni z Kolína.

9.6.2015
SDÍLEJ:

Exkurze žáků velkoosecké školy ve zbrojnici Pánů z KolínaFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Žáci se dozvěděli, jakým způsobem se kdysi žilo na panském dvoře, jak se lidé stravovali a jestli jedli stejným způsobem jako my, jak se bavili a také jaké měny se v dřívějších dobách používaly.

Vedoucí skupiny Miroslav Horáček žákům přiblížil hygienu tehdejších lidí jak mezi panstvem, tak mezi prostými lidmi na vesnicích, a jak tomu přizpůsobili své oblečení.

Nejzajímavější částí bylo popisování výstroje a výzbroje od dob rytířů až po období první světové války. Byla popsána střelba z kuše, ukázka druhů šípů a jaké následky by měl zásah. Miroslav Horáček představil také zbraně jako palcát, sekera a hlavně druhy mečů a štítů a jejich původ a vývoj od římských gladiusů po velké obouruční meče.

Poté došlo k detailnímu představení prvních palných zbraní, jako je píšťala ručnice, nebo první minometné granáty z Koree. Postupně se Miroslav Horáček dostal až k puškám z první světové války a žákům vysvětlil, kdo to byla tzv. Hitlerjugend – Hitlerova mládež a jak ovlivnila válku v Evropě.

Nakonec žáci položili několik zajímavých otázek, na které Miroslav Horáček bez problémů odpovídal a řekl dětem věci, které by se ve škole nejspíše nenaučily.

Autor: Tomáš Flieger

Autor: Redakce

9.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou o koloběžkovém cestování
35

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Ilustrační foto.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

OBRAZEM: Volby do poslanecké sněmovny na Kolínsku

Kolínsko - Přinášíme vám fotografie z prvního dne voleb.

Radimští mohou do volební místnosti výtahem

Radim - Do volební místnosti v Radimi se poprvé voliči dostanou také výtahem. Toho využívají hlavně senioři, kteří přišli vyjádřit svůj názor. Také v Radimi je prozatím zájem o volby poměrně velký.

Dobřichovští vydali pět volebních průkazů

Dobřichov - Ve volební komisi v Dobřichově jsou dva muži. Společně s dámským osazenstvem komise dohlíží na to, zda mají voliči platné občanské průkazy. "Lidé od dvou hodin chodí průběžně," shodují se komisaři. Žádný problém prý zatím nenastal. Volit chodí lidé různého věku. V obci vydali pět voličských průkazů.

Nedočkavci čekali venku před otevřením volební místnosti

Pečky - Volební komise 4. okrsku v Pečkách se začala ve zdejší sokolovně scházet v půl druhé. Bylo potřeba připravit obálky a zapečetit urny. Už pár minut před druhou hodinou stáli venku první nedočkavci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení