„Pokusili jsme se obnovit dávnou sokolskou akci, kdy každoročně českobrodští Sokolové a Sokolové z jiných jednot kráčeli z Českého Brodu na Lipskou horu, kde se od roku 1868 pořádaly tábory lidu," vysvětlil náčelník T.J. Sokol Český Brod Jaroslav Petrásek.

Sokol Český Brod slaví letos dvě výročí – 145. výročí svého založení a 130 let od otevření českobrodské sokolovny. „V rámci takovéhoto výročního roku jsme se rozhodli, že uděláme několik akcí, které jsme buď ještě nikdy nedělali, nebo je kdysi dávno dělali naši předkové. A jednou z nich je právě pouť na Lipany. Sokolové tam chodil od svého založení v roce 1870 až do vypuknutí druhé světové války, kdy byl Sokol zrušen. A teď chodíme my," popsal Jaroslav Petrásek. A hned napoprvé se akce setkala se zájmem veřejnosti, přišli Sokolové i spousta lidí, kteří členy Sokola nejsou.

Při organizaci poutě na Lipskou horu Sokolové spolupracovali se skauty. „Požádali jsme o spolupráci naše bratrské junácké středisko," usmíval se Jaroslav Petrásek.

Konkrétně je to středisko 14 Psohlavci Český Brod. „Nápad se nám líbil, rádi jsme se připojili. Snažíme se o navázání aktivnější spolupráce mezi jednotlivými spolky a sdruženími ve městě. Tak chceme jít příkladem," řekl vůdce střediska Josef Ležal.
Účastníci vyšli nebo na kole vyjeli dopoledne z Českého Brodu a postupně přes kontrolu a několik soutěží ve Kšelích dorazili až do Lipan k mohyle, kde na malé (a nezřídka i velké) čekaly atrakce typu střelba z luku, z airsoftových zbraní, dlouhý prolézací tunel, ruční zatloukání hřebíků apod. „Zatloukání hřebíků je věčná atrakce, která se nikdy neomrzí," smál se Josef Ležal.

Nechybělo ani opékání dobrot na ohýnku nebo třeba atrakce, na kterou se občas stála doslova fronta, a to hledání mincí minohledačkou. „Všichni se divili, proč skauti a sokolové kupují minohledačky," vzpomněl s úsměvem Josef Ležal. Kromě mincí ovšem děti i dospělí našli na louce pod mohylou i spoustu jiných předmětů – zátky od piva, ozubenou, notně zrezlou součástku ze zemědělského stroje, mohutné kovové oko nejspíš od kovové hole apod.

„Město Český Brod nám vyšlo vstříc, městská policie převedla pochodující přes státovku. Zasloužilo by se poděkovat obci Vitice v čele s panem starostou Luďkem Urbancem, který byl velmi vstřícný, za týden zde má obec akci, celou louku nám obec posekala předem," shodli se organizátoři.