Komentátor připomněl, že mistráky se u nás v Československu začali jezdit roku 1952. „Bohužel tedy musím říci, že 
z těch sedmadvaceti figurujících jmen už mezi námi definitivně čtyři z velikánů cyklokrosu a vůbec cyklistiky jako takové nejsou," pokračoval ve své vzpomínkové řeči Jindřich Pulman.

Vzpomněl například na Radomíra Šimůnka staršího, kterého nazval kamarádem. Nezapomněl ani na Vlastimila Růžičku, který byl šampionem první sezóny cyklokrosu, tedy mistrem v roce 1952.

Po vzpomínkách na zesnulé mistry se řeč dostala právě na ty, kteří do Kolína dorazili nebo alespoň dostali pozvání na tuto akci. „Pozvali jsme všechny ty, kteří si mistrovský dres oblékli v minulosti, aby se při neformálním setkání shledali nejen mezi sebou, ale především s fanoušky 
a abychom tak všichni společně zavzpomínali na úžasnou historii českého a československého cyklokrosu let dávno minulých i těch nedávných," uvedl Kolínskému deníku manažer kolínské cyklokrosové stáje a ředitel závodu Jan Slavíček.

Jindřich Pulman začal tedy před zaplněným stanem vzpomínat na nejstarší hrdiny výsledkové listiny mistrovství republiky v cyklokrosu. Nejprve připomněl nejstaršího žijícího šampiona, kterým je v letošním roce třiaosmdesátiletý František Jursa. „František Jursa dokázal být jezdcem, který přerval šňůru vynikajících úspěchů legendy cyklokrosu Karla Boušky. Na kalendáři byl rok 1957," podíval se do historie zkušený spíkr.

Vzápětí připomněl podle svých slov jednu ze skutečných hvězd. „Přišel před malým okamžikem, důležité je, že je tady," začal svou řeč komentátor. Následně představil šampiona, který má na svém kontě celkem pět titulů. „Je to ten, který doslova a do písmene zářil v těch letech těsně navazujících na úspěchy Jursy a Boušky," pokračoval, aby diváci následně mohli tleskat Jaroslavu Antošovi, který jezdil za Jiskru Dvůr Králové nad Labem a dokázal získat čtyři tituly v nepřetržité řadě za sebou.

Tento perfektní cyklista a několikanásobný mistr v cyklokrosu má na svém kontě také dvě stříbrné medaile, a to z let 1961 a 1966. „To je ta hvězda, která dělala cyklokros," hovořil spíkr do hlasitého potlesku, aby mohl zanedlouho začít s představováním další legendy. Šlo o člověka, který dokázal rozbít velké kralování Karla Boušky a v sezóně 1961 získal zlatou medaili. V tu chvíli Jindřich Pulman hovořil o Jaroslavu Kvapilovi. „Připomenu, že jde o bouráka, který jel čtyřikrát závod míru, ve své kariéře získal celkem šest titulů mistra republiky dvakrát v individuálním závodě jednotlivců na silnici, " představil spíkr Jaroslava Kvapila.
Vzpomněl také na sezónu 1967, kdy Jaroslav Kvapil reprezentoval barvy Československa na mistrovství světa ve švýcarském Curychu.

Po Jaroslavu Kvapilovi a Jaroslavu Antošovi v historickém sledu spíkr představil Jana Hanzla. „Byl borcem, který dokázal nepřetržitelnou řadu vítězství Jaroslava Antoše přerušit," uvedl někdejšího jezdce Lokomotivy Pardubice Pulman. Připomněl, že mnozí si tohoto jezdce pamatují z Dukly Louny. „Budu trošičku netaktní ročník 1943," pokračoval v představování Jana Hanzla.
Tím samozřejmě společenské setkání před samotnými závody nekončilo. Na řadu přišel mimo jiné legendární závodník z Kolína Miloš Fišera či úspěšní bratři Kloučkové, ale dostalo se také na současného reprezentanta Martina Bínu, který v poslední době nemohl závodit vzhledem ke zdravotním potížím. Z kola ho srazil únavový syndrom.

Slovo u mikrofónu dostaly také zástupkyně něžného pohlaví. O těchto osobnostech se můžete dočíst v příštím vydání Kolínského deníku. Čekají na vás také další fotografie z této sportovní akce.