Třídní učitelce nejmenší žáčkové předvedli, jak krásně umí zpívat, mnozí z nich se už uměli dokonce i podepsat. Před odchodem do družiny pak všichni dostali obrázek s odrazkou na školní tašku. „Každý řidič pak bude vidět, že jde do školy nějaký prvňáček," popsala Pavlína Švarcová.

Do všech devíti ročníků Základní školy Cerhenice nastoupilo tento školní rok 163 dětí. To pro školu znamená doslova historický okamžik. Je to poprvé po zhruba 15 letech, kdy nemá výjimku z minimálního počtu žáků.

„První školní den hodnotím jako velmi úspěšný. Hlavně mám jako starosta radost z obrovského nárůstu počtu dětí. První školní den nám nastoupilo do školy o 20 dětí více než vloni," uvedl starosta Marek Semerád. A to není všechno - do konce září přejde do cerhenické školy ještě dalších osm dětí.

Získávat nové žáky do své školy se tedy městysi opravdu daří. Vyvinul pro to velkou snahu co do modernizace školy, personálního zajištění, ale i ostatních služeb jako je prodloužená otevírací doba školní družiny, kompletně nové vybavení školní jídelny, pro mimocerhenické nyní nově desetitisícový příspěvek atd. „Nyní ihned začínáme zajišťovat také školní autobus," doplnil starosta Semerád. Autobus bude do cerhenické školy svážet děti z okolních vesnic, konkrétně z Ratenic, Vrbčan, Nové Vsi, Plaňan a Radimi.