Předběžná registrace závodníků na internetu čítala něco málo přes 60 lidí, nakonec vyběhlo na 40 dětí a kolem osmi desítek dospělých včetně několika nevidomých běžců s doprovodem.

Akce se konala už podruhé, vloni na podzim byl takříkajíc nultý roční, kterého se zúčastnilo kolem 40 lidí, nebyla dětská trasa a jen jedna jedenáctikilometrová pro dospělé. Letos běžely i děti, dospělí si mohli vybrat trasu na 5,5 nebo 12,5 kilometru.

„Počasí nám přálo, báli jsme se deště," usmíval se Jan Říha, který podle svých slov letos nezávodil. Akce se totiž co do rozměrů oproti loňsku více než zdvojnásobila, a tak měl plné ruce práce s organizací. Trasu si ovšem předem prošel i proběhl, a to hned několikrát.

Start závodu, který provedl starosta Jiří Procházka, byl na náměstí, odkud se běžci vydali Sázavskou ulicí směrem na Břeňovku a dále lesními zpevněnými cestami. Delší trasa obnášela dost kopečků, měla kolem 170 metrů převýšení. Všichni se ale proběhli opravdu krásnou přírodou Posázaví.

Výtěžek akce stejně jako vloni putoval pro dětský domov v Sázavě. Se záborem prostranství či úhradou zdravotního dozoru pomohla obec. Díky běžeckému nadšení účastníků, zakoupení grilované uzeniny nebo děkovného diplomu se podařilo vybrat přes 10 tisíc korun. Peníze pomohou dětem z dětského domova při letních táborech nebo při podpoře jejich koníčků.

Na stříbrnoskalickém náměstí se zejména malí účastníci i neúčastníci užili také doprovodný program, nechyběla horolezecká stěna, skákací hrad nebo možnost prohánět se na koloběžkách.

Jan Říha,

který stejně jako Radka Brothers žije ve Stříbrné Skalici, se svými běžeckými úspěchy skromně nechlubí. „Běhám spíš kvůli fyzičce do hor," říká. Až později prozradil, že už několikrát běžel maraton (s nejlepším časem 3:55:55) a půlmaraton zhruba za hodinu 39.