O jak významnou událost šlo, podtrhl i fakt, že vedoucího a zakladatele skupiny Miroslava Horáčka bylo možno spatřit ve společenském obleku, což se za posledních mnoho let stalo podruhé. I v okamžiku, kdy přebíral ocenění Osobnost roku, přišel v tradičním historickém kostýmu.

V kině se sešlo přes pět desítek lidí, kteří si historii Pánů z Kolína připomněli prostřednictvím více než hodinového časosběrného filmu. Přišli lidé ze skupiny, kamarádi, Horáčkova rodina, kolegové z jiných šermířských skupin, lidé, kteří Pánům z Kolína fandí, nechyběl ani známý kolínský knihkupec a milovník historie Petr Král, který byl se skupinou od samého začátku.

„Myšlenka vytvořit film vznikla vlastně nadvakrát," předeslal Miroslav Horáček „Nejdřív jsem nechal pro členy skupiny vyrobil výroční keramické korbele, ale přemýšlel jsem také o pozornosti pro lidi, co už s námi nevystupují," řekl. Druhým impulsem pak byl zájem z muzea nafotit staré kroniky a vůbec zmapovat historii spolku. K tomu se přidala videa a už byl na světě zárodek filmu. Jeho vlastní vytvoření trvalo zhruba měsíc, předtím ale další spoustu času třeba výběrem fotek, které se vybíraly ze 3000 snímků. Vzniklé DVD půjde jednou do archivu.

A jak Miroslav Horáček hodnotí oněch uplynulých 25 let? „Samozřejmě byly kotrmelce, byla lepší období, byla i horší, ale posouváme se dál k lepšímu. Na začátku byla touha po dobrodružství, jezdit po hradech a hrát si na rytíře. Pak se přidal větší zájem o historii a další obory, postoupilo se od gotiky k třicetileté válce, v rámci patriotismu k Bitvě u Kolína, pak k napoleonice až po 1. světovou válku. Skupinou prošlo hodně lidí, někdo nechal nesmazatelnou stopu, někdo přišel a zase odešel. To dobré, co tu lidé nechali, s námi žije dál," shrnul Miroslav Horáček.

Ten letos (u mužů se to smí prozrazovat) slaví spolu s výročím své skupiny také osobní výročí – pětačtyřicetiny. Takže setkání a promítání v kině pokračovalo ještě oslavou s medovinou a spoustou dárků, skupinových i osobních.

„Velkou radost mám třeba z loutky ztvárňující mě v uniformě, dostal jsem například i kravatu s logem Pánů z Kolína, nechyběl speciální dort s fotkou celé naší skupiny, byl výtečný," smál se Miroslav Horáček a poděkoval všem, kteří k aktivitám Pánů z Kolína za 25 let přispěli, a všem, kteří jí do kina přišli popřát. Jak zaznělo v závěru – do dalších 25 let existence.