VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Nová naučná stezka s labyrintem

Cerhenice – Jedenáct zastavení s informačními tabulemi a tři posezení k odpočinku má nově otevřená naučná stezka měřící téměř šest kilometrů. Obsahuje vyhlídku u kostela, malou rozhlednu s krásným výhledem do okolí nebo třeba, jak podotkl starosta Marek Semerád – třešničku na dortu – velký labyrint.

8.7.2015
SDÍLEJ:

Otevírání nové naučné stezky v CerhenicíchFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Budování stezky zakončil starosta spolu se senátorkou Emilií Třískovou, ředitelem Regionální rady regionu soudržnosti střední Čechy Václavem Chytilem a samozřejmě cerhenickou veřejností jak jinak než procházkou po větší části téměř šestikilometrové trasy.

Na vyhlídce starosta pohovořil o památkách a historii okolí, do něhož čisté letní nebe téměř bez mráčku skýtalo pohled do vzdálenosti mnoha kilometrů, bludiště, které vyrostlo hned vedle nedávno dokončeného zahradního hřiště v parku Květoslavy Šátkové, se dočkalo křtu a poprvé se slavnostně otevřelo veřejnosti.

Kdo jím chce projít, musí znát alespoň základy našich národních dějin. Když totiž spletitými uličkami, které ohraničují dva a půl metru vysoké dřevěné stěny, kličkujete, narazíte najednou na zamčené dveře. U nich najdete tabulku s otázkou z historie a tři tlačítka, která označují jednotlivé varianty odpovědi. Zvolíte-li správnou, dveře se vám otevřou. Pokud odpovíte chybně, nestane se nic. Zůstanete zkrátka stát uprostřed labyrintu před zamčenými dveřmi. Ale nebojte, nebudete muset volat o pomoc ani šplhat po stěnách ve snaze dostat se ven. Blokace dveří při špatné odpovědi je půl minuty. Pak máte další pokus.

Při procházení cerhenickým bludištěm narazíte na dřevěné sochy v životní velikosti, jež ztělesňují významné osobnosti našich národních dějin - Jana Ámose Komenského, Mistra Jana Husa, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. A právě k nim se vážou i otázky u jednotlivých zamčených dveří.

Stezka je vlastně komplexem tří různorodých lokalit. První návštěvníky zavede do okolí kostela sv. Jana Nepomuckého, k němuž dnes vede nově opravné schodiště a na návrší u památky příchozí naleznou novou vyhlídku s lavičkami. Druhou lokalitou je okolí hřbitova a vedlejší pozemek, na kterém bylo donedávna jen křoví kolem nevyužívané kolny. Dnes na něm stojí rozhledna. Třetí lokalitou je pak zmíněné celodřevěné bludiště.

Smyslem stezky je zpřístupnit lokalitu většímu počtu návštěvníků a zpříjemnit místo cerhenickým občanům, dále také seznámit návštěvníky s českou historií, kulturou a přírodou interaktivní formou. Naučná stezka se postupně napojí na stávající komunikace a propojí zajímavá místa a objekty Cerhenic a nejbližšího okolí – významné historické i přírodní památky, jako jsou archeologická naleziště, tvrz a zámek, kostel sv. Jana Nepomuckého nebo třeba Zkušební železniční okruh coby technická zajímavost.

Autor: Jana Martinková

8.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení