Místní obyvatelé pod hlavičkou spolku Nebovidská tvrz opět notně pokročili v obnovování své návsi, kterou donedávna vlastně neměli, protože ji z velké části zabíraly nejrůznější přístavky a skladovací haly. Dnes už je krásně upravené a otevřená světu, setkávání lidí od posezení seniorů pod novou pergolou, jež zároveň slouží jako autobusová zastávka, až po děti, které se během slavnostní Noci světel opravdu hojně vydováděly v novém kamenném labyrintu, osvětleném tentokrát jen svícemi.

Během Noci světel se místním i přespolním poprvé v plné kráse představil také Neboviden, dávný obyvatel Nebovid, přesněji řečeno čtyři metry vysoké umělecké dílo, jež je pomyslným strážcem nebovidské tvrze. Autorem Nebovidena je výtvarník Petr Vaněk.

Inspirací k vytvoření vysoké konstrukce s úzkými průzorem na nebe pak byl jednak název obce, odvozený od „nebe viděti", jednak zdivo historické tvrze. Zvlášť za tmy a nyní po nasvětlení tvrze i Nebovidena to opravdu vypadá, jako kdyby byl její součástí předsunutou před bránu. Je to díky povrchově neupravené oceli, hrubě svařovaným plátům, které připomínají středověké zdivo a krásně s ním korespondují. Trubky Nebovidena pak evokují původní opevnění. Dovnitř Nebovidena se dá vlézt. Když se podíváte nahoru, uvidíte nejen nebe, ale prý i svou budoucnost.

Autor ovšem Nebovidena trochu zaklel, jak dětem vysvětlil člen spolku Pavel Douša. Nebovien byl doslova spoután řetězy. Místní děti se ale daly dohromady, udělaly živý řetěz, z ruky do ruky si podávaly klíč, který putoval od Rozárky až k Ditě, a nakonec se dětem na druhý pokus podařilo velký zámek odemknout. Na druhý pokus proto, že ten první byla opravdu zkouška, podruhé už to bylo naostro a s hudbou.

Osvobození Nebovidena předcházel velký lampionový průvod, který prošel velkou částí obce až k památníku, kde starosta položil květiny při příležitosti výročí vzniku samostatné republiky, zazněla státní hymna, ale také Sv. Václave a tradiční česká Ó hřebíčku zahradnický. Mezitím dámy z místního Klubu Beseda nachystaly občerstvení přímo z domácí kuchyně. Vrcholem Noci světel bylo vystoupení, přesněji řečeno UV světelná show plná barev a zajímavých nápadů účastníka soutěže Československo má talent skupiny Illusias.

Co všechno se na nebovidské návsi za poslední rok udělalo, přednesl při Noci světel člen výboru spolku Nebovidská tvrz Jan Moták, a to dokonce ve verších. „A tu je to dílo. Slavnostní osvětlení tvrze, pro jehož stvoření byli přizváni odborníci, ti neváhali, své práce na budově uměleckoprůmyslového muzea přerušili, na pražském magistrátě slušně se omluvili a do Nebovid spěchali. Aby nám zde fasádu, střechy výbojkami v barvě žluté umě nasvětlili," uvedl například.

Na úpravy návsi se spolku Nebovidská tvrz podařilo získat podporu z grantového programu TPCA pro Kolínsko. Na slavnostní předání, jehož se zúčastnilo kolem 200 lidí, se přijel podívat i personální ředitel automobilky Jan Pešek. „Vybírali jsme z 86 projektů. V této konkurenci se projekt místního spolku dostal mezi 13 nejlepších. Nejvíce si ceníme toho, když vidíme podnikavé lidi, kteří se přes všechny překážky snaží bojovat za to, aby jejich obec byla hezčí, aby tam byl společenský život. A to v Nebovidech stoprocentně funguje," řekl Jan Pešek a zmínil i nově zahájený dobrovolnický program TPCA Jedu v tom! aneb Pomáhám tam, kde jsem doma. „Takže třeba se sejdeme na nějakém zajímavém nápadu tady u vás v Nebovidech," řekl Jan Pešek.

Starosta Jaromír Kašpar za sebe a za obecní úřad poděkoval všem dobrovolníkům, kteří se podíleli jednak na projektu, jednak na celkové realizaci navrácení návsi Nebovidům a připomněl zásluhy hlavní duše všech aktivit Lucie Doušové.