V těchto dnech se tam sešli zástupci obcí ze svazku - Úval, Květnice, Dobročovic, Hradešína a Přišimas, aby si v doprovodu ředitelky Michaely Nilsson Marečkové nově zrekonstruované prostory prohlédli. „Objekt máme pronajatý za velmi vstřícných podmínek za 240 tisíc korun ročně pronajatý od obce Jirny,“ poznamenal starosta Úval Petr Borecký.

Letošního 1. září podle jeho slov Svazkové základní školy Povýmolí v Jirnech zahájí dvěma prvními třídami. V jedné budou děti z obcí ze svazku, v druhé budou děti ukrajinské. „Pro část předmětů se budou děti z obou tříd promíchávat, zejména aby se odstraňovala kulturní a jazyková bariéra,“ uvedl starosta.

„V dalších ročnících už počítáme s tím, že by třídy byly smíšené, jak bude postupovat integrace ukrajinských dětí,“ dodal.

Děti budou jezdit autobusem

Počínaje prvním dnem nového školního roku budou protažené školní linky autobusu 423 až do Jiren, u autobusu 391 bude zřízen garantovaný přestup u úvalského nádraží.

„Díky tomu, že se nám podařilo školu od 1. září otevřít, jsme schopni přijmout všechny naše děti z mikroregionu i se postarat o děti ukrajinské. Nedocházelo tak k losování dětí do prvních tříd jako například v Českém Brodě a nejsme na tom s kapacitami školních zařízení tak tragicky jako v jiných oblastech v okolí Prahy,“ říká Petr Borecký s tím, že paralelně s otevřením svazkové školy Povýmolí pokračuje příprava výstavby nové školy.

Kapacita školy v Jirnech je nastavená tak, že by měla postačit pro další čtyři roky a do té doby by se měla otevřít právě zmíněná nová budova svazkové základní školy v Úvalech, o jejíž vybudování obce usilují už sedmým rokem. V současné době je v běhu výběrové řízení na projektanta dokumentace pro stavební povolení.

Nová budova by měla mít kapacitu kolem 600 žáků. Počítá se, že bude mít hřiště, sportovní halu, jídelnu a samozřejmě odborné učebny. Původně se náklady na výstavbu odhadovaly zhruba na 500 milionů korun, o kolik cena naroste nyní, zatím není přesně jasné.

Za účelem vybudování svazkové školy se původně spojily Úvaly, Hradešín, Květnice, Dobročovice, Přišimasy, Zlatá a Sibřina. Dvě poslední jmenované obce nakonec ze svazku vystoupily. Stavbu nově školy by měla z 85 procent pokrýt státní dotace, o uhrazení zbývajících patnácti se pak podělí pět obcí ze svazku.