Ředitelství silnic a dálnic tu totiž přistoupilo k opravě notně poničeného povrchu, na kterém se podepsala loňská zima. „Na této silnici bylo již realizováno osm úseků, poškozených v zimním období 2010/2011 s celkovým nákladem 42,8 milionu korun,“ upřesnila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Právě probíhající údržba u Zlatého Slunce bude podle jejích slov dokončena přibližně do konce týdne. Cílem dodavatele i investora je maximální zkrácení termínu tohoto dopravního omezení, podmínkou je vhodné počasí. „Připraveny jsou ještě opravy v úseku Bylany – Vrbčany a Vítězov – Kamhajek s celkovým nákladem 34,5 milionu korun,“ dodala Nina Ledvinová.

Kolínsko – Asfalt, slunce, stojící auta, vrčící motory, nadávající řidiči. Takhle to teď vypadá v koloně na českobrodské silnici. Jeden z řidičů se vyklání z okénka svého vozu, snaží se zaostřit na semafor v dálce a skřípe zuby do telefonního sluchátka.

Obviňuje všechny pracanty na silnici a nazývá je docela nelichotivě. Potom nadává, že to nestihne, a ať jdou všichni k čertu. V obličeji vypadá, jakou by měl každou chvilku explodovat.

Není ale jediný. Zuří všichni řidiči, protože směrem na Prahu je několikakilometrová kolona aut, která má červenou. A v protisměru, kde je zelená, nikdo nečeká, protože nikdo nejede.

Jediná skupina, které to až tak nevadí, jsou profi řidiči. Vylézají ze svých kabin, dávají cigárko, a pak pomalu lezou zpátky dovnitř, když za nimi všichni troubí, protože se místo před kamionem uvolnilo a oni nejedou.

O několik kilometrů dále se dostávám konečně k semaforu. Červená koresponduje s obličeji řidičů, čím blíže k semaforu, tím sytější barva.
Netrvá to ale dlouho a problikává zelená. Všichni rychle startují a snaží se dohánět zmeškaný čas. Jakmile jim ale auto vjede na vyfrézovanou silnici, poslušně zpomalují. Tankodrom po fréze se jejich podvozkům moc nelíbí.

Zelená ale netrvá příliš dlouho, interval je zoufalé krátký na to, aby projela celá kolona. Brzy se tedy mění znovu na červenou, aniž by v protisměru kdokoliv byl. Řidiči vzteky mlátí do volantů, někteří vystupují a hlasitě křičí, zkazky o přejmenování na I/PEKLO vůbec nepřeháněly. Někteří to vzdávají a otáčejí se zpátky na Kolín.

„Cože? Týden?“ odpovídám jednomu z řidičů, když se mě ptá, jak dlouho tahle dopravní situace bude trvat. „To si radši hodím dovolenou, než abych tohle podstoupil každý den!“ Nikdo si nechce nechat vysvětlit, že se dělá půl kilometru nového povrchu. „To radši ty koleje, než si užívat tyhle radovánky,“ hlásá řidič Honza. Prý na něj kdosi v Praze čeká, je mu jasné, že teď bude mít tak půl hodiny zpoždění.

Po chvilce znovu padá zelená, znovu je interval příliš krátký, znovu se řidiči zlobí a znovu to celé začíná nanovo. A bude ještě celý týden…