Myšlenka pravidelného setkávání obcí spojených jménem Kostelec se objevila před dvaceti roky. První pomyslný most mezi 34 obcemi rozsetými po celých Čechách zorganizoval Jiří Kahoun a zkušební nultý ročník proběhl roku 1990 v Kostelci nad Černými lesy. Ve stejném městě bylo před devatenácti roky i první oficiální setkání. Od té doby připravují každoročně v jiném Kostelci a letos se vrátilo do místa svého vzniku.

„Loni se města nazvaná Kostelec sešla u nás a tak jsme letos na místě devatenáctého ročníku mezi prvními,“ směje se František Hůla z Kostelce nad Vltavou. „Náš Kostelec byl zatím na všech a myslím, že je to velice dobrá tradice. Třeba jen proto, že si uvědomíme kolik měst a obcí podobného jména po republice máme a vzájemně se poznáváme.

„Důležitá je i prezentace dění ve městech, seznamování se s prací zastupitelstev, s činností radnic a spousty dalších věcí. Seznamujeme se s jinými regiony a nakonec zjistíme, že všude žijí naprosto stejní lidé s naprosto stejnými problémy i radostmi,“ dodává místostarosta Kostelce nad Černými lesy Jan Černý.

Aktivně se setkání Kostelců tradičně zúčastňuje třináct míst, na setkání jich však každý rok přijíždí více. Každá obec představí alespoň jeden kulturní program, snaží se zapojit i do sportovního dění. Nejoriginálnější akci letos připravili cyklisté z pořádajícího města. „Zatím na každý sraz jsme dorazili na kolech a tak nás napadlo, že nemůžeme udělat výjimku ani letos. Vymysleli jsme si tedy jakousi okružní trasu a z Kostelce do Kostelce jeli po 120 kilometrů dlouhé trasy dva dny,“ vypráví Věra Roškotová.

Dlouhý průvod všech Kostelců vyrazil ze seřadiště přesně v deset hodin, vedla ho Městská dechová hudba z Červeného Kostelce, zájem desítek diváků vyvolalo několik skupin mažoretek a desítky krojovaných obyvatel Kostelce u Kyjova. „Kyjovsko je s kroji a lidovými tradicemi spojeno a tak jsme doufali, že zde na kroje narazíme. Přijeli jsme vlastně kvůli nim; ono je jiného prohlížet si lidové oblečení v muzeu na figuríně nebo ho vidět a živém člověku v průvodu. Původně jsme chtěli jet do Kutné Hory kde je dnes Stříbření, ale zvítězil Kostelec“ nadšeně vypráví Ivana Belzová z Prahy.

V kulturním programu se na Náměstí Smiřických představily hudební i taneční soubory ze všech zúčastněných obcí, diváky celým dnem provázel Eduard Hrubeš. „Shodou okolností jsem moderoval i první setkání tady v Kostelci a tak snad mohu porovnávat. Podobných akcí je po Čechách více, ale tahle je unikátní dobou trvání. Dvacet let je přece strašně dlouhá doba. Krásná je i zdejší atmosféra, zapojení diváků, kteří nejsou jen pasivní…“ popisuje dění známý moderátor.

Nevyhlášenou soutěž o místo ze kterého dorazil nejvzdálenější účastník vyhrálo Mamirolle, francouzská vesnice z okresu Franche Comte, ležící západně od švýcarských hranic, proslavená nejstarší mlékařskou školou ve Francii, výrobou sýrů a pěstováním viné révy. Mamirolle je dlouhé roky partnerskou obcí Kostelce nad Černými lesy a tak tamní producenti na setkání přivezli ukázky svých sýrů a vín. Nebezpečí mezinárodního konfliktu, kdy se nemohli Francouzi s obyvateli Kostelce u Kyjova dohodnout kdo vyrábí lepší víno zažehnal Jiří Kubeček z MAS Podlipansko rozhodnutím téměř státnickým: „Obé je výborné a každé trochu jiné…“

Řada doprovodných akcí probíhala v zámeckém kostele svatého Vojtěcha, areálu místních hasičů, Kosteleckém pivovaru i v místním sportovním areálu, kde bohatý celodenní program ukončilo podvečerní vystoupení místní kapela Zpětná vazba a rockové kapely Premiér.

Pavel Pávek