VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Noc kostelů na Kolínsku

Kolínsko – Třináct kostelů a modliteben napříč celým regionem otevřelo své brány v rámci letošní Noci kostelů. Jedná se o každoroční akci, která umožňuje široké veřejnosti setkávání se s křesťanstvím. V odpoledních, večerních a nočních hodinách jsou tak zpřístupněny svatostánky různých křesťanských církví, kde se zdarma konají koncerty, komentované prohlídky, akce pro děti a podobně.

25.5.2014
SDÍLEJ:

Noc kostelů 2014 – zvonice chrámu sv. Bartoloměje v KolíněFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Letošní Noc kostelů připadla na páteční večer, kdy meteorologové varovali pře silnými bouřkami, přívalovými dešti a kroupami. A nemýlili se. První příchozí si do kostelů nacházeli cestu v nepříjemném dusnu před blížící se frontou, následně těžká bouřková mračna vytvářela nad kostelními věžemi až mýticky vyhlížející výjevy, déšť a vítr pak provázel i noční návštěvníky svatostánků.

Počasí se patrně na návštěvnosti akce podepsalo, přesto si lidé zajímavé prohlídky a možnost podívat se třeba i do míst, která nejsou tak často veřejnosti přístupná, nenechali ujít. Odpoledne přicházeli v letních tričkách, od podvečera pak zahaleni v pláštěnkách a schovávajíce se pod deštníky.

Třeba jen na zvonici chrámu sv. Bartoloměje přišlo za první tři čtvrtě hodiny kolem pěti desítek dospělých i dětí. A věřte, že v okamžiku, kdy se začal zvedat vítr a nad Kolínem hrozila rozpoutat se bouřka, bylo šplhání po příkrých schodech profukující středověké věže neobvyklým zážitkem odměněným pak na vršku neméně zajímavým pohledem z ptačí perspektivy. „V tom počasí se nám moc nechtělo, ale udělali jsme dobře, že jsme vyrazili. Na zvonici to v podvečer bylo až pohádkově strašidelné," popsala své dojmy návštěvnice Iveta Slámová.

Shodla se s dalšími příchozími, že nahoru se „šplhalo" docela dobře, cesta zpět byla složitější. Mnohým ji zpestřilo krásné cinkání, to jak kdekteré z dětí zkoušelo ťukat na majestátní zvon. I při lehkém doteku dětské ruky vydával nádherný tón.

Neotevřely se samozřejmě jen kolínské kostely a modlitebny, nahlédnout do svého nitra nechaly i svatostánky v menších obcích. Například evangelický kostel v Libenicích. Jak se příchozí mimo jiné dozvěděli, evangelické modlitebny původně nesměly mít kostelní vzhled, nesměly mít zvony, věže a vchod přímo z ulice.

„Moc jsme se do tohoto kostelíku chtěli podívat," prozradili úplně první návštěvníci Noci kostelů v Libenicích Jarmila a Arnold Kafkovi z Pardubic. „Jsme oba rodilí Kutnohoráci a kutnohorský sbor původně patřil do Libenic," vysvětlili.

Návštěvníci kostela Nanebevzetí Panny Marie na Gruntě se dozvěděli například o původu značného množství žluté barvy v interiéru. Místní sedláci si nezřídka přivydělali dodáváním vajíček na stavbu. „Několikrát už jsme přes Gruntu jeli a nádherný obrovský kostel nás úplně uchvátil. Nikdy nám to třeba při vánočních koncertech nevyšlo, abychom se podívali dovnitř, poštěstilo se nám to až nyní," řekla návštěvnice Ladislava Kolářová.

Autor: Jana Martinková

25.5.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení