Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Hlasujte pro fachmany!

Kolín - Hlasujte a odměňte nejlepšího fachmana Kolínska. Vyberte ze tří příběhů ten nejlepší, pošlete svůj hlas a odměňte fachmana i sebe za poctivou práce.Podmínky hlasování a seznam zajímavých cen najdete vpravo v sekci „související články“.

21.7.2011
SDÍLEJ:

Martin FaltysFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Od Stanislava Bláhy neuslyšíte „tohle my neděláme“

Lošany – Hrubá stavba nového pěkného rodinného domu stojí pevně na svých základech a uvnitř vyrůstá jedna úhledná rovná příčka za druhou. Inu, zedníci se mají k dílu. Ale co to?

Co se mi tu zdá neobvyklého? Aha. Nezní hlasitý tranzistorák a neozývá se cinkání vratných lahví, to jak majitel odváží prázdné basy a pravidelně dováží plné. Ale vždyť má přece doma zedníky…

Jenže na domku pracuje Stanislav Bláha se synem. Po podlaze se neválí rozšlapané zbytky malty a v koutě stojí láhev s minerálkou. „Máme kolem sebe rádi čisto,“ vysvětluje Stanislav Bláha.

I to je jedna z odlišností Stanislava Bláhy od některých jiných řemeslníků. Kolem sebe i po sobě si uklidí. Vždycky.
Stanislav Bláha je zedníkem odjakživa. Tedy od vyučení a absolvování vojny. Patnáct let už se živí sám jako živnostník. A rodinné domky mu jdou vysloveně od ruky.

Pana Bláhy jsem se zeptala na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle Vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se Vaši zákazníci stále vracejí?
„Asi nejsme tak drazí, máme rádi pořádek, kolem sebe a po sobě si uklidíme. Je to taky o komunikaci i o tom, že neodmítneme ani menší zakázku nebo udělat v rámci zakázky něco navíc. Neřekneme, že to či ono neděláme,“ shoduje se se synem.

Nejvíc ho na jeho práci baví to, jak mu stavba roste pod rukama. „Drobné práce k tomu samozřejmě také patří, ale když vidíte za sebou hrubou stavbu…“ popisuje.

Přiznává, že párkrát už si řekl, že by se třeba mohl živit něčím jiným. „Je to těžká práce, za každého počasí,“ říká, ale dodává, že od zedničiny nakonec stejně nikdy nedokázal odejít. Zkrátka ho baví. A na výsledcích jeho práce je to vidět. „Co člověk dělá rád, vypadá vždycky líp,“ říká.

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?

,,Po práci si rád odpočinu doma s rodinou. A nejen s tou lidskou. Do rodiny patří i sedm malých chlupatých pudlíků, které s manželkou chováme. Není mezi nimi ani jedna psí slečna, všechno jsou to páni kluci.“

Do hospody Stanislav Bláha nechodí, ale po dobrém jídle občas sklenicí piva nepohrdne.

„Na stavbách nám pivo nabízejí a diví se, že při práci si dáme spíš limonádu nebo sodovku,“ směje se adept na nejšikovnějšího fachmana kolínského regionu, kterého hledáme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku a kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Martina Faltyse jeho práce i po 15 letech stále baví

Pivnisko – Mířím do vilkové čtvrti, pohledem přejíždím dům po domu ve snaze najít ten pravý, kde se činí Martin Faltys se svými pracovníky. A, vida, vlastně nemusím. Ťukání kladívek prozradilo hezký starší dům na hony daleko. Budova jak v obležení pavoučích mužů. Tak tady pracují klempíři, to je jasné. Martin Faltys slézá z lešení se zručností odpovídající už 15 letům ve výškách.

„Může mít klempíř závratě?“ napadá mě hned první otázka při pohledu na muže v patře domu u okapů. „Některý ano, ale u nás žádného takového nemáme,“ usmívá se Martin Faltys.

Nevypadá na člověka, který by toho zbytečně mnoho napovídal. Spíš se chopí náčiní a práce mu jde rychle od ruky. I když samo sebou, občas nějaké to chlapské špičkování padne.

Stalo se někdy, že by Martina Faltyse už jeho práce nebavila? „Ne, nikdy, opravdu mě to baví,“ odpovídá a za ním zní ono už známé ťukání kladívek a vzdechy plechových okapů, těch, které již dosloužily a které zanedlouho nahradí novotou se lesknoucí.

Pana Faltyse jsem se zeptala na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle Vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se Vaši zákazníci vracejí?
„Pracuji rychle a pečlivě, tak, aby zákazník nakonec řekl „ano, takhle jsem si to představoval“. A aby za rok, dva, tři nemusel klempíře volat znovu.“
Zakázky přicházejí Martinu Faltysovi víceméně samy. „Nejdřív se jich pár udělá a pak přicházejí na doporučení. Lidé si řeknou mezi sebou a přijde další zákazník,“ popisuje Martin Faltys, který s kolegy udělá práci na třech až čtyřech domech za měsíc. „Jsme hodně vytížení, ani to téměř nestíháme,“ pochvaluje si jeden z adeptů na nejšikovnějšího fachmana kolínského regionu, kterého hledáme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku a kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce? Pijete pivo?

„Občas si rád dám, ale samozřejmě až po práci. I když u nás to znamená až hodně dlouho, takže někdy už večer ani nezbude čas. Relaxací jsou pro mě chvíle u rybářského prutu. Práce je hodně, takže věnovat se rodině mohu skutečně vlastně jen o dovolené a přes zimu,“ přiznává. „Ale znáte to, soukromý život se netahá do práce a prací se zase nesmí příliš zatěžovat doma rodina,“ dodává.

František Doubrava je na štaflích plných 43 let

Chotouchov – Celý život „tancuje“ na štaflích a po práci si ještě rád zajde zatancovat, tedy na vlastních nohou k muzice.

František Doubrava je malířem pokojů už plných 43 let, od data, které víc než jedna generace Čechů nezapomene – od srpna 1968.

Je přátelský, zdvořilý, nezkazí žádnou legraci a přitom kolem sebe šíří atmosféru starých poctivých řemeslníků – mistrů řemeslníků, jací asi pracovali na Starém Bělidle. A není to úplná náhoda. Ve svých učednických dobách pod Malbou Praha pochytil staré, osvědčené praktiky od synů a vnuků prastarých malířů, takže v okamžicích, když se, jak sám říká „maličko hrabe do památkařiny“, rozpouští barvu do mléka nebo vajíčka. Jako třeba když pracoval na výmalbě kostela v Dymokurech nebo kostela. sv. Štěpána v Kouřimi.

Pana Doubravy jsem se zeptala na tajemství jeho úspěchu. Co děláte jinak než ostatní, že se Vaši zákazníci vracejí a přibývají další?

„Je to poctivá práce po vzoru našich dědečků a pradědečků. A taky je to můj koníček. Práce malířů mě lákala ještě předtím, než jsem se šel vyučit. Zajímalo mě, jak to dělají, že umí tak chodit na štaflích. Tak se to naučil ještě před učením. Znamená to nebát se a držet rovnováhu, něco jako když jezdíte na kole,“ popisuje pohyb, kdy se na štaflích drží jen lýtky, stehna k tomu ani nepotřebuje.

„Se štaflemi musíte srůst, to jinak nejde,“ říká.

A nebolí z takové práce záda? Prý spíš občas rameno nebo ruce, obě, protože maluje i levačkou. Občas zazlobí průvan, jenže ten je zase na schnutí barvy potřeba, takže to chce takový zlatý střed a třeba ventilátor.

A že si malíře pokojů představíte často s válečkem? U Františka Doubravy to platí jen opravdu velmi zřídka. Váleček používá jen sem tam na poslední začištění, jinak má v ruce stále štětku. A trik, aby se nedělaly šmouhy? Jednoduchý – prostě do kříže. Jednou vodorovně a na to svisle. „A je to stoprocentní. Dobře to kryje, nemusí se válečkovat, žádné takovéhle novodobé věci. Stačí poctivá, dobrá malířská štětka,“ shrnuje František Doubrava, který je žhavým kandidátem na nejšikovnějšího fachmana kolínského regionu, kterého hledáme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku a kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

A na co se nejvíce těšíte po dnu plném práce?

Mám rád zábavu. Rád si zajdu zatancovat, prostě k muzice.

Autor: Jana Martinková

Místo události:
21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení