Vybrán byl restaurátor Martin Kulhánek, který cennou hrobku zrekonstruuje a zrestauruje za zhruba 1,3 milionu korun. „Práce budou rozděleny do tří etap, první se bude dělat ještě letos. Bude to oprava střešní krytiny a okapních žlabů, což by mělo být hotové do konce listopadu,“ nastínil starosta Michael Kašpar.

Druhá etapa bude obnášet restaurování kamenných částí a omítnutí ploch, to se plánuje na příští rok. Naposledy pak přijde na řadu restaurování vnitřních dekorativních a figurálních maleb a kovových svícnů. „Je to poměrně na dlouhou dobu, hotovo by mělo být v roce 2024,“ shrnul starosta.

Však také krásná hrobka při jižní hřbitovní stěně není žádný malý náhrobní kámen. Jedná se o pseudogotickou stavbu v podobě glorietu se sloupy z černé žuly.

„Klenbu baldachýnu zdobí medailony zemských patronů a nad sarkofágem je alegorie truchlící ženy. Kvalitou provedení poukazuje pomník na autorství Josefa Mockera a Ludvíka Láblera,“ uvádí historik Roman Šulc.

V hrobce je pochován člen městského zastupitelstva a městské rady, bratr slavného stavitele železnic Václav Perner (2. 10. 1817 Bratčice u Čáslavi - 4. 1. 1887 Kolín) a jeho žena Marie Pernerová (1828 - 1908).