„První Imaginární setkání fotografů pořádalo naše muzeum již v roce 2013. Tehdy byly představeny práce Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho, světově proslulých fotografů spjatých s městem Kolínem. Třetím účastníkem vpravdě imaginárního setkání byl žijící japonský fotograf Toshio Sakai, jehož dílo bylo inspirováno oběma předchozími autory,“ shrnula v úvodu vernisáže kurátorka výstavy Petra Hollerová. Ta také následně promluvila o tom, že se muzeum rozhodlo v tomto projektu pokračovat v rámci bienále, což bohužel narušila opatření spojená s covidem.

Ilustrační foto.
Auto se při nehodě u Třebovle převrátilo na střechu. Dva lidé jsou zranění

„Letošní čtvrtý ročník s podtitulem Jednota v rozmanitosti je věnovaný tvorbě tří autorů se vztahem ke Kolínu a širšímu Kolínsku. Miloš Kim Houdek, René Hrala a Víťa Klouček jsou také prvními fotografy, kteří se v rámci tohoto výstavního projektu setkávají opravdu naživo. Mají tedy možnost, a vlastně i výhodu vzájemně diskutovat o svých dílech,“ dodala Hollerová. Fotografické práce Miloše Kim Houdka, kolínského patriota a držitele Ceny Města Kolína, jsou dostatečně známé, připomínají spíše grafické listy, často fotí listy či větve ve sněhu a upřednostňuje černobílou fotografii, své snímky často doplňuje citáty, básněmi či krátkou myšlenkou.

Kruh přátel hudby: z koncertu Orbis tria a violisty Jiřího Pinkase v kolínské synagoze.
Obrazem: Navzdory nepřízni počasí Orbis trio zcela zaplnilo kolínskou synagogu

Víťa Klouček se s fotoaparátem toulá nejen v Kolíně, ale i jinými městy, má dar vidět stíny, architektonické zvláštnosti či odrazy ve vodě. Nejvíce imaginární výsledky své práce předvádí Hrala, vytváří je pomocí prořezávané kresby na pauzák či proškrabáváním klasických negativů, fotografie netiskne na tradiční fotografický papír, ale nejen na plátno, ale i různě strukturované laminace na deskách či především na průsvitný polykarbonát. Zajímavá prezentace tří současných fotografů napříč generaci je v Regionálním muzeu Kolín k vidění až do 20 srpna tohoto roku.