Plakáty a letáčky avizovaly začátek programu na jednu hodinu po poledni, ten však, tentokrát na Karlově náměstí, začal už půl hodiny před tím, kdy si zahrál kolínský bluesman Fanda Hála s basistou Tomášem Paškem a bubeníkem Michalem Voldánem.

Po jejich úvodu už vystoupali na pódium oba organizátoři, moderátor celého dne a prezident Herald Dixie, Spolku přátel jižanského rocku Pavel Hartl a místostarosta města Tomáš Růžička, který nad festivalem převzal záštitu. „Chtěl bych poděkovat oběma organizátorům, za uspořádáním takovéto akce je spousty práce a popřát jim, aby i další ročníky byly tradičně netradiční," uvedl druhý muž radnice.

Po loňském ročníku, kdy se kvůli dešti stěhoval program narychlo pod střechu, si Dalibor Mierva popřál z pódia především počasí. Jeho slova byla vyslyšena a zaplněné náměstí tentokrát bojovalo naopak se záplavou slunečních paprsků a kdo se zúčastnil celého dne, večer se často poznal podle rudých tváří a paží.

Blábolil poprvé s parťákem

V. b. Blábolil je bluesman sám se doprovázející na kytaru, foukací harmoniku a dokonce buben a převážně vystupující sólo, texty mu píše kolínský kytarista, překladatel, scénárista a skladatel Jirka Popel, a tak se poprvé ve své kariéře Blábolil objevil na scéně s parťákem – Popel jeho skladby podmalovával hrou na kytaru.

Underground Blues Session měli původně program na náměstí uzavírat, Joe Karafiát však měl ten den ještě jeden koncert, a tak se předčasný vrchol programu konal dřív. Zmíněný Karafiát, kromě jiného opora The Plastic People Of The Universe, se v kapele potkal s Honzou Martinkem, dlouholetým členem kapely Žlutý pes, kterého si pamětníci vybavují i jako redaktora Televizních novin.

Ze Žlutého psa s nimi hraje ještě Petr „Rošky" Roškaňuk, ten však tentokrát nemohl, chvíli se spekulovalo i o účasti Luboše Andršta, nakonec místo dalšího kytaristy dorazil hráč na pedal – steel kytaru, který dodal muzice další rozměr.
Perfektní souhra dvou kytar doplňované právě tímto nástrojem a držená rytmikou s veselým bubeníkem, který neváhal vystrčit na publikum i zadnici, ale hlavně úžasná muzika, která nadchla náměstí včetně předělávky Hey Joe. To pak trošku odnesla následující polská partička Jan Manson Band, která po úžasném výkonu tuzemských muzikantů, náhle působila trošku nudně, i když se hodně snažila.

Legenda tuzemského blues, hráč na foukací harmoniku Bohouš Budina, se obklopila akustickým a elektrickým kytaristou a společně vyslali, z důvodu rozhodujícího hokejového utkání trošku prořídlejšímu náměstí, další porci blues i s pozdravem B.B. Kingovi tam nahoru.

Večerní program v kulturáku zahájila rakouská zpěvačka Alex Houdjaková, která přešla do koncertu plynule ze zvukové zkoušky, takže moderátor nestačil ani zaplněný sál přivítat, což si vynahradil po koncertu. Sympatická zpěvačka si poradila s písničkou od Janis Joplinové, s nesmrtelnou Whola Lotta Love od Led Zeppelin a s grácií i s dotěrným opilým fanouškem. Nakonec jediným zástupcem onoho „southern" v názvu festivalu byla kapela Generál Lee, která se dala opětovně dohromady po delší pauze vloni u příležitosti svých pětadvacetin a předvedla všechno, co k této muzice patří – tři kytary, dvě zpěvačky i charismatického zpěváka Dominika Wallenfelse.

Starosta pokřtil CD

„Byli sehraní, super jim to šlapalo, ale pořád jsem přemýšlel, co mi tam chybí k úplnému nadšení a pak jsem na to přišel – texty," hodnotil jeden z návštěvníků, kterému za pravdu možná dala i předělávka Mišíkova Špejchar blues. Uprostřed jejich setu pokřtil starosta města Vít Rakušan CD kompilaci tuzemských jižanských kapel Whiskey & Poslední rebel, na které spolupracoval i Dališ.

„Chtěl bych poděkovat oběma pořadatelům za tento festival, který organizují ve svém volnu, oba mají své zaměstnání a Daliborovi, že si vybral Kolín pro křest tohoto CD," pronesl Rakušan, než desku polil bourbonem Rebel.
„Musím poblahopřát obyvatelům Kolína k tomu, že tu mají takovéto vedení města, odpoledne festival zahájil místostarosta, teď je tu starosta, to se tady té muzice musí dařit," chválil moderátor Hartl. Zatímco sál čekal na hlavní hvězdu, černošského kytaristu a zpěváka Khalifa Wailin' Waltera a slyšel jeho kytaru, on sám mezitím vyšel ze šatny, prošel se foyerem a poté mezi fanoušky.

To v průběhu koncertu předvedl ještě jednou, navíc dal dokonce kytaru do rukou jedné fanynce a přes ní na ni hrál. „V Americe tohle nedělám, ale v Evropě je ten kontakt s publikem potřeba," řekl k tomu později. První tanečníci se osmělili už při jižanské jízdě, teď se přidali další.

„Hráli jsme takové funky blues a byl jsem rád, že v publiku nebyli jen ortodoxní fanoušci blues, ale i jiných žánrů. A nejvíc jsem měl radost z tancujících dívek," smál se Wailin', který jede po republice krátké turné. Až před jednou hodinou ranní pak dohrál poslední bluesový kamínek v programové mozaice, rakouští Roosevelt Houserockers, jejichž bubeník Jörg Brunnbauer s foukací harmonikou přeskákal stoly v sále a kytarista Anreas Weilhartner potrápil struny pivní sklenicí. Všichni tři oblečeni do festivalových triček předvedli klasické chicagské blues, s nímž mají úspěchy nejen doma, ale už i u nás.

Cosby z Kanady hrál na kytaru

Přestávky mezi zvučením vyplňoval hrou u baru v Čechách žijící kanadský hráč na kytaru a foukací harmoniku Tyson Cosby se spoluhráčem bubeníkem. Organizace festivalu tradičně klapala, muzikanti odjížděli nadšeni, stejně tak fanoušci, kteří vesměs dorazili z bližšího i vzdálenějšího okolí. Ti místní přišli ještě tak na náměstí, večerní program pak víceméně ignorovali. Aby se festival posunul dál, a sami organizátoři nesměle hovoří o dvou dnech, je přitáhnutí Kolíňáků tím největším úskalím k překonání.