„Hrajeme hudbu z ráje,“ smál se zpěvák Zbyněk Neumann, společně pak polední idylku rozčísli řízným hardrockem s vtipnými českými tety. Kytaristé Jiří Červín a Miroslav Káninský jako Duo Jazz pak prosluněný areál vlastními úpravami rockových a jazzových standardů ponořili do poobědového zasnění, z něhož pak přítomné rychle probrala kolínská punková kapela Prasákův gauč. Loňský vítěz TPCA Beat Festivalu za finanční částku s prvenstvím spojenou vydal o prázdninách novou desku nazvanou Je to romantika a s ní probrané publikum ve svém setu seznámil. Sem tam vulgárnější slovo nevadilo přítomným rodičům zpěváka a autora repertoáru Kaďáka, natož dětem v poklidu dovádějících v houpačkách a skluzavkách.

Další kolínská kapela, KriminalRoman, svůj sound před lety nazvala funkcore a i ona přivezla písničky z nedávno pokřtěné desky pojmenované K večeři ozvláštněné foukací harmonikou Adama Forsta. Kolínští Los utřinos jsou seskupením kolínských muzikantů hrajících blues zpívané lídrem, autorem a tahounem kapely Jaroslavem „Gumákem“ Dvořákem.

Tentokrát je ještě podpořil kolínský matador Fanda Hála, který společně s Jiřím Červínem předli předivo nádherným bluesových vláken, párkrát si s nimi zahrál na foukačku i Adam Forst z kapely KriminalRoman. To už se začal areál slušně zaplňovat a někteří fanoušci zapřádali řeč s již přítomnou hlavní hvězdou letošního ročníku, která ovšem žádnými hvězdnými manýry netrpí. Martin Kraus přijel tentokrát s malou partou své kapely Krausberry a náhle zaplněný prostor pod pódiem ihned rozezpíval písničkou Ohníčky a přes Ve stínu lípy a Náš dům se dostal k legendární skladbě Slunečný hrob.

„Usínám při puštěném rádiu a tam večer říkali, že v Kolíně vykolejil vlak, takže nevím, jestli budete moci odjet vlakem. Nebude vám tedy vadit, když tu písničku zazpívám? Fakt vás to neurazí?“ bavil skutečnou událostí před tím, než zazpíval nesmrtelnou Vlakem na Kolín, podobně tomu bylo před skladbou Pražáci, došlo i na titulní z alba Šiksa a Gádžo, na jednu bluesovku pozval na pódium s foukačkou Adama Forsta, který se tak stal nejčastěji vystupujícím toho dne. „Jsem z toho hotový,“ svěřil se poté, co seskočil z pódia. Regulérní set ukončila skladba Do nebe, po chvíli kapela přidala ještě další hit Můstek a zvukař pustil muziku.

Jenže fanoušci nepřestávali ve vyvolávání, křičení a pískání, čas nikoho netlačil, takže nakonec došlo na vypnutí reprodukované muziky a na Starý časy. Než se připravila následující vícečlenná kapela, proběhla pod pódiem soutěž v pojídání chilli papriček pro deset soutěžících. Jeden z přihlášené desítky se ke klání nakonec nedostavil, další se netuše napil mléka hned po první spořádané paprice, což vedlo k jeho diskvalifikaci, pravidla totiž zapíjení ani zajídání nepovolují.

Nakonec všech deset papriček ve stoupající pálivosti snědli čtyři soutěžící, odborníci z firmy Chilli4Czech tak vyrazili do svého stánku pro těžší kalibr, než tu super pálivou papriku ale donesli, tři soutěžící si to rozmysleli a zvítězila druhá ze soutěžících žen, aniž by ji musela okusit. Ještě dlouho po soutěži sháněl kamarád jednoho soutěžícího neutralizující mléko s tím, že mu není příliš dobře. Na hudebním programu pak už byli dva tradiční účastníci tohoto festivalu – kutnohorský band Krásné nové stroje slaví letos pětatřicáté výročí svého vzniku a došlo nejen na Palmovku, ale i další letité pecky, vlastní i převzaté bluesové evergreeny pak před půlnoci stále tancujícím fanouškům předestřeli čáslavští Gamba Blues Band.

Především svojí pohodou a tím, že dává šanci regionálním kapelám se festival Dožínky stává stále známějším a vyhledávanějším. Spousta fanoušků se zastaví jen tak při vyjížďce na kole, jiní přijedou cíleně. Už nyní pořadatelé vyhlásili hlavní hvězdu příštího ročníku, bude jím Petar Introvič s kapelou Bluesberry.