„Důležité je prohlížet se průběžně," radí lékařka. Podle jejích slov by na kožní oddělení měl každý zavítat alespoň jednou ročně, právě v rámci prevence. Ať už v rámci Dnu melanomu, kdy je prohlídka zcela zdarma a neplatí se ani regulační poplatek, nebo jindy.

Lékařka Lucie Petrů poradila, že důležité je svou pokožku chránit. Nejen krémy, přičemž znaménka bychom si měli mazat nejlépe faktorem 50+, ale také pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi .

Na ochranu před sluncem bychom neměli zapomínat ani v zimním období. Zejména, když jsme na horách, jelikož působení slunečních paprsků se zvyšuje s nadmořskou výškou.

A co mají lidé dělat, pokud si své znaménko poraní? Poranění prý nemusí být zase tak velkým problémem. Přesto kožní lékařka doporučuje přijít do ordinace ihned po poranění a pak znovu, když se místo zahojí.

Poranění však není jediným problémem. „Lidé by měli na kožní oddělení přijít hned, když objeví nové znaménko, případně se nějaké mění nebo svědí. Zkrátka vždy, když o něm člověk ví," vysvětlila jednoduše lékařka Lucie Petrů.

Některá znaménka je pak nutná odstranit. Pokud je odstranění nutné co nejdříve, nehledí lékaři na roční dobu. Jinak je podle lékařky nejvhodnější dobou pro odstranění znaménka podzim, zima nebo brzké jaro.

Při prevenci by lidé neměli zapomínat ani na své děti. Mnohdy prý prohlížejí sebe a na své děti zapomínají. Přitom děti jsou ohrožené úplně stejně jako dospělí.

Do Evropského dne melanomu se kolínská nemocnice zapojuje již mnoho let. Koná se vždy v polovině května. Letos byl o bezplatnou prohlídku zájem.

Do 14.00 hodin navštívilo ordinaci lékařky Lucie Petrů na padesát zájemců. Na prohlídky přitom lidé mohli až do půl čtvrté.