Zákaz návštěv byl v kolínské nemocnici vyhlášen vzhledem k nárůstu počtu evidovaných chřipkových onemocnění, jejichž počet přesáhl 1700 případů na 100 tisíc obyvatel.

„Přenos onemocnění na další osoby, ať již pacienty nebo personál, je nebezpečný, a tak jsme proti výjimkám ze zákazu návštěv. To platí zejména pro nemocné návštěvníky, kteří by přenesením nákazy mohli ohrozit oslabené pacienty daleko více než kohokoli jiného. Zcela výjimečně může v odůvodněných případech povolit návštěvu za splnění přísných podmínek primář oddělení," shrnul zástupce ředitele pro zdravotní péči Pavel Hoffmann.

Samozřejmě se chřipka a nachlazení nevyhýbá ani zdravotnickému personálu. „Služby je potřeba přes to zajistit, což může znamenat v praxi služby navíc," poznamenal zástupce ředitele.

Naději, že se respirační choroby přestanou epidemicky šířit, znamenají mezi dětmi jarní prázdniny, tedy období, kdy nejsou ve větším kolektivu. Pro všechny pak jsou dobrou zprávou co do šíření infekce teploty pod bodem mrazu, které viry nemají zrovna v lásce.

A zbytek už je na nás všech, jak budeme dodržovat zásady hygieny a ohleduplnosti ke svému okolí, abychom chránili sebe i ostatní.