Zatímco Chvatlinští budou v soutěži nováčkem, Lošany jsou již zkušeným soutěžícím.

„O účasti v soutěži jsme uvažovali již dlouhodobě," prozradil František Protiva, starosta Dolních Chvatlin a dodal, že o přihlášení do soutěže přemýšlelo už minulé vedení obce. Přesto se však v Dolních Chvatlinách odhodlali až nyní.

Podle slov místního starosty chtěla obec nejprve dodělat všechno, co bylo třeba. Tím pak samozřejmě zvyšují své šance na výhru či dobré umístění. To v Lošanech soutěží už několik let a stále se nevzdávají. Párkrát již dokonce získali některé z možných ocenění. „Chceme získat hlavně zkušenosti od ostatních obcí," vysvětlil častou účast v soutěži starosta Lošan, Miroslav Jelínek. Vzápětí však přiznává, že pomýšlel také na dobré umístění, nějaké to ocenění a finanční odměnu. „Budeme se snažit bojovat," prohlásil.

Podle Jelínka to však není jednoduché. Konkurence je veliká. „Nejde jen o to, co kdo nového ve své obci vybudoval, ale také o to, jak fungují spolky v obci, jaký je tam kulturní život," vyjmenoval.

Mají eso v rukávu

A jaké eso v rukávu z možných soutěžních kategorií mají v Lošanech? „Hodně obnovujeme zeleň, revitalizovali jsme rybník," vypočítal Jelínek. Na životní prostředí prý Lošanští dbají hodně, výsadbu zeleně provádějí už třetí rok po sobě.

Obě obce z Kolínska čeká jejich velký den 18. června. To přijede postupně do každé z obcí hodnotící komise. Podle zkušeného Miroslava Jelínka se v každé obci zdrží dvě hodiny.

Jedna hodina je prý zasvěcena povídání o obci a dotazům. Druhá patří prohlídce obce.

Přihlášení jsou i sousedé

Do letošního kola soutěže se přihlásil také Kácov a Vlkaneč z vedlejšího Kutnohorska. Štěstí zkusí také Kněžice na Nymbursku. Celkově se ze Středočeského kraje zúčastní sedmnáct obcí. Pouze jedna jediná z nich může postoupit do celostátního kola.

Jak to bylo v loňském roce?

V loňském roce hájily barvy Kolínska pouze Lošany. Neodnesly si ani jednu stuhu, přesto nezahořkly.

Vítězem a držitelem Zlaté stuhy se loni stala obec Kamýk nad Vltavou z okresu Příbram. Ocenění Modrá stuha získala obec Vlkaneč, která také letos prezentuje Kutnohorsko, Bílou stuhu si odnesla obec Teplýšovice (okres Benešov), Oranžovou stuhu obec Petrovice (okres Příbram) a Zelenou stuhu obec Dolní Břežany (okres Praha západ).

Dva měsíce na přípravu

Téměř dva měsíce měly obce na to, aby poslaly přihlášku do soutěže o titul Vesnice roku 2013 a začaly se tak připravovat na návštěvu krajské hodnotitelské komise. V letošním roce bude v průběhu měsíce května a června navštíveno a hodnoceno celkem 273 obcí ze třinácti krajů České republiky. Vítěze celostátního kola a nositele titulu Vesnice roku 2013 oznámí ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský dne 14. září 2013 v Luhačovicích v rámci konání Mezinárodního dětského folklorního festivalu „Písní a tancem".

Spousta oblastí a novinky

Všechny přihlášené obce budou hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie.

Novinkou letošního ročníku je také dobrovolná kategorie Video Vesnice roku. Všechny přihlášené obce mohou natočit krátká videa, která umožní široké veřejnosti nahlédnout do jejich obce, seznámit se s jejími obyvateli, projekty a zároveň s její neopakovatelnou atmosférou. Smyslem videa je přinést co nejpestřejší obraz obce a představit zajímavé aktivity či projekty, které činí obec zajímavou a výjimečnou.

Může se jednat o historické perličky, unikátní památky, staré tradice či obyčeje. Obce se také mohou pochlubit projekty, které se jim podařily zrealizovat, nebo které teprve chystají.

Představit mohou také společenský a spolkový život, který dělá každou vesnici nejen místem k bydlení, ale také místem pro život.