Zatímco do této chvíle na most měly zákaz vjezdu automobily, ale pěší tudy chodit mohli, až se začne stavět, bude most zavřený také pro ně.
„Stavba bude předaná v pondělí 3. srpna," prozradil starosta obce Martin Sýkora.

Chodci tak budou muset využívat obchůznou trasu. Pokud se budou chtít dostat od zámku ke hřišti nebo k vlakové zastávce, musí na kruhovém objezdu jít směrem na Pečky, přes říčku Výrovku. Místními ulicemi se pak dostanou ke hřišti a dále k vlakové zastávce. Další možnost je projít se místním lesíkem kolem rybníka. Stejná trasa pochopitelně platí také v opačném případě.

Vedení obce se však zasazuje o to, aby byla lávka pro pěší provizorně zpřístupněna co možná nejdříve. Pěší se tak nejspíš na tuto trasu vrátí mnohem dřív než automobily.
Vzhledem k opravě mostu bude uzavřená silnice Chotutice - Radim. Objízdná trasa pro automobily vede přes Plaňany. Po hlavní silnici Praha – Kolín pojedou řidiči okolo Vrbčan na Kubšovku, kde odbočí vpravo na Chotutice. Objízdná trasa je obousměrná.

Rekonstrukce historického mostu by měla být dokončená v polovině června roku 2016. Automobily se tedy na most pravděpodobně vrátí až příští prázdniny.
Původně se hovořilo o tom, že kamenný most se zbourá a na jeho místě vyroste nový. Martin Sýkora ale podotkl, že kdyby muselo dojít k bourání, případně by most strhla voda, musela by být postavená replika stávajícího mostu, protože jde o památku.

Když bylo konečně rozhodnuto o tom, že most se bourat nebude, ale opraví se, mělo být vše hotové v co nejkratším termínu. Stejný příslib však zazněl také u dalších mostů, které poničila velká voda.