„Na centrálním hřbitově v Kolíně se letos setkáte s nově rekonstruovanou páteřní komunikací U Kříže, také další část ohradní zdi v severní části hřbitova je opravená,“ poznamenala Jana Foffová ze Správy veřejných pohřebišť Kolín s tím, že na hřbitově jsou rozmístěné odpadové nádoby, hnědé na bioodpad a černé na ostatní komunální odpad. Dále jsou k dispozici i kontejnery na objemnější odpad, například věnce nebo velké kytice, květináče apod.

Hlídky posílí

Správa veřejných pohřebišť spravuje čtyři hřbitovy – centrální, evangelický ve Veltrubské ulici a hřbitovy v Sendražicích a Zibohlavech o celkové rozloze devět hektarů. „Přestože je každoročně v tento čas posílena hlídková činnost městské policie na hřbitovech, prosíme návštěvníky, aby sami byli obezřetní. Vaší chvilkové nepozornosti mohou v těchto dnech využít osoby, které na hřbitovy nepřicházejí s dobrými úmysly,“ připomíná Jana Foffová.

Nejen v Kolíně nabádá k obezřetnosti také státní policie. „Nenechávejte cennosti v autě u hřbitova, nenechávejte bez dozoru také tašky a kabelky na samotném hřbitově při úpravě hrobu,“ říká Martina Fejfarová, policejní mluvčí kolínských policistů, kteří jsou nyní častěji v blízkosti hřbitovů a provádí také zvýšený dohled nad bezpečností silničního provozu. S blížící se památkou zesnulých vyjíždí i tzv. sváteční řidiči. „Nezapomínejte také na roušky,“ dodává mluvčí.