V pátek byl prý Jiří Linka vzhledem k počasí trochu na vážkách, ale stále cítil vnitřní jistotu. A ta se mu vyplatila. Sobotní den nebyl sice úplně slunečný, ale byl teplý až do samého večera a nezkazila ho ani jedna dešťová kapička.

Snad i z toho důvodu si festival dobrého jídla a pití nenechalo ujít na čtyři a půl tisíce lidí. Tedy řádově o pět set lidí více než v loňském roce. Více bylo také těch, kteří nabízeli své výrobky. „Letos bylo o dvanáct účastníků více," upřesnil Jiří Linka.

Ačkoli by se mohlo na první pohled zdát, že na akci je možné ochutnat jen tučné masné výrobky, není tomu tak. V nabídce byly samozřejmě také sladké pokrmy a nechyběly ani zdravé ryby.

Úspěchy měli také cukráři

Tentokrát na akci zavítalo menší rybářství než v loňském roce. „Bylo to takové lidovější," řekl organizátor. Podle něj měli úspěch také již zmínění cukráři. Mini zákusky mizely závratným tempem. „Loni dorty vyprodali a tak jich letos měli více. Stejně však měli vyprodáno," okomentoval Linka.

Poprvé se na kolínském náměstí představily také perníkářky. A odkud by měly být ty nejlepší, než právě z města perníku, tedy z Pardubic.

Ačkoli už název akce napovídá, že jde o české výrobky, našla se jedna výjimka. Jako tajný zahraniční host totiž své sýry a klobásy nabízel muž od slovenské Žiliny.

Záštitu nad akcí převzal arcibiskup Dominik Duka

Jak již bylo řečeno, záštitu nad celou akcí převzal Dominik Duka. Ten však na akci dorazil v zastoupení. Místo samotného arcibiskupa přijel jeho osobní tajemník Milan Badal. „Moc mě potěšilo, že tajemník přijel," neskrýval radost z jeho účasti pořadatel akce Linka.

Celým programem provázel moderátor Václav Žmolík. Slavnostní zahájení celé akce se uskutečnilo v pravé poledne za účasti Milana Badala a místních radních. Právě po poledni došlo ke křtu nových výrobků, které lidé pak u stánků na České baště mohli ochutnat.

Oficiální zahájení akce doprovodil Kolínský Big band. V podvečer pak bylo na programu vystoupení kapely ABBA cz a Kolín navštívil také Freddie Mercury revival.

V celodenním programu, který byl plný dobrého jídla, pití, ale také muziky, nechyběly ani soutěže. A jaké jiné než takové, které se týkají jídla. Na kolínském náměstí se tak soutěžilo v plnění jitrnic. A vyhrály překvapivě zúčastněné děti.