Například Kolín se už pustil do vyhledávání stromů, které byly zasazené na výročí vzniku Československa. „Našli jsme strom, který byl zasazen roku 1946, tedy těsně po druhé světové válce u 2. základní školy,“ uvedl místostarosta Michael Kašpar. „Jaroslav Pejša z okresního archivu nám během půl hodiny nám vyhledal, který strom byl kdy sázen. Nevím, jak to dokázal,“ dodal.

V historických materiálech se v Kolíně našla lípa, která byla vysazena při 50. výročí vzniku Československa, tedy v roce 1968. Lípa stála v trojúhelníku v ulici Na Pršíně. „Máme i fotografie z jejího sázení, ale několik desítek let už tam bohužel není a nikdo si nepamatuje, kdy a proč se pokácela,“ podotkl místostarosta. Nyní město hledá vhodné místo, kde chce zasadit lípu ke 100. výročí vzniku Československé republiky.

Pomoci s hledáním Stromů svobody mohou i čtenáři Kolínského deníku. Kdo ví o stromu, který byl sázen na výročí vzniku republiky, může kontaktovat svůj obecní městský úřad, ale i redakci Deníku na adrese Rubešova 61, Kolín nebo mailové adrese redakce.kolinsky@denik.cz.

Podle starosty Víta Rakušana se letos v rámci 100. výročí vzniku samostatného Československa nebude konat pouze tradiční pietní akt v předvečer 28. října. „Uskuteční se série komponovaných akcí ve všech částech roku, nyní už odbor kultury připravuje přehledný leták. Celý rok se bude výročí připomínat,“ podotkl starosta.

S tímto přístupem ke stému výročí Československa Kolíňáci více než souhlasí. „Je to dobře, takového věci je třeba stále a stále připomínat,“ soudí třeba Miroslav Kozák.

Na oslavu kulatého výročí jedné z nejvýznamnějších událostí českých dějin se chystají i v dalších městech. Stranou nezůstanou třeba v Úvalech. Už vloni na podzim se pustil do práce organizační výbor jmenovaný radou města, který připravil řadu aktivit. Připravené už jsou články historika Milana Bednáře, město už také vydalo historické pamětní kalendáře, které jsou v prodeji v podatelně městského úřadu nebo v městské knihovně.

Na květen se se pod názvem 100 let v pohybu uskuteční jarní vycházka za historií i krásou přírodního parku Škvorecká obora. Do Úval přijede Legiovlak, chystá se slavnostní koncert, přednáška, výstava připomínající úvalské legionáře a další akce. „S ohledem na to, že před 28. říjnem probíhají ve škole podzimní prázdniny, a my máme zájem, aby se děti mohly zúčastnit připravovaných akcí, byla za hlavní den oslav v Úvalech zvolena sobota 20. října,“ uvedl místostarosta Vítězslav Pokorný.

Plánováno je symbolické uvítání prezidenta Masaryka s chotí s legiovlakem v Úvalech na nádraží, slavnostní průvod na náměstí Arnošta z Pardubic s doprovodem kapely Jitřenka, pietní akt a projevy představitelů města u pomníku padlých v 1. světové válce, slavnostní symbolické zasazení lípy Republiky na náměstí, československá hymna a Česká beseda v podání baráčníků.

V Úvalech nezapomněli ani na vystoupení dětských kolektivů, taneční zábavu v dobových a chybět nebude ani slavnostní ohňostroj. „Věříme, že oslavy v Úvalech budou vskutku pestré, doplní je svými dílčími aktivitami i místní školská zařízení, spolky a kulturní i sportovní organizace a že se zapojí i naši občané. Určitě je na co se těšit,“ dodal místostarosta.