„Postavili jsme si tu dráhu na požární sport a čekali, až nám vyroste tráva a celou ji doděláme. Dnes jsme měli premiéru a zároveň se jednalo o poslední závody letošní sezóny,“ shrnul Jiří Ontl, velitel místních hasičů. Přestože byl po ránu v kádi s vodou led, nakonec se závod odehrával v nádherném slunečném počasí a došlo v něm k obrovskému překvapení. Mezi muži favorizované družstvo Zibohlav, které většinou nemá v těchto závodech konkurenci, skončilo až na třetím místě s časem 25, 22 sekund.

Na druhém místě skončily Radovesnice (25.01) a nádherná soška Floriána zůstala doma a navždy už na ní bude u prvního ročníku umístěný štítek s nápisem Drahobudice a časem 24.93. Kromě mužstev na prvních třech místech se ještě dále umístila družstva Červeného Hrádku A a B, Jindic, Štítar a Zásmuk, kterým se bohužel ani jeden závod nepodařilo dokončit. Startovala i čtyři družstva žen a dívek, tady zvítězily Zibohlavy s časem 23,91 sekund, druhé byly dívky z Červeného Hrádku (25,34), bronz si odnesly závodnice z Uhlířských Janovic (26,17) a domácí závodnice skončily čtvrté (28,49).

Novinkou bylo ještě klání sniperů, v němž závodníci s proudnicemi zápolili v tom, kde v nejkratším čase nastříká do určeného otvoru určené množství vody. V něm zvítězil Adam Kavřík ze Zibohlav s časem 3,02 sekundy, o stříbro se museli rozstřelovat Ladislav Osztatní z Červeného Hrádku a Pepa Vlach ze Zibohlav, protože skončili se stejným časem 3,05 sekund, v rozstřiku byl úspěšnější borec z Červeného Hrádku.

Mezi dívkami byla nejlepší sniperkou Markéta Škarková z Uhlířských Janovic s časem 3,30 sekundy, stříbro a bronz pak putovaly do Drahobudic, konkrétně do rukou Marušky Kolářové (3,67) a Ivy Jeřábkové (3,86). Pohár a sošky předávalo nejen vedení místních hasičů, ale i starostka obce Jitka Souchová. Kromě všech připravených cen pověsily ženy z drahobudického družstva svým mužským protějškům na krk zlaté medaile. „Jen vinou malého technického problému v posledním závodě jim uniklo medailové umístění v Kutnohorské lize, ale pro nás jsou to stejně vítězové,“ chválily členky ženského družstva, z nichž některé mají v tom mužském i své životní partnery.

Zdeněk Hejduk