Kraj, který je zřizovatelem muzea, už soutěží dodavatele na první etapu dostavby, v rámci níž se vybuduje významná část z celkového počtu cenných objektů lidové architektury, z nichž mnohé už roky čekají složené v depozitářích na obnovení své někdejší slávy a krásy.

Podle Vladimíra Rišlinka, ředitele Regionálního muzea Kolín, pod jehož křídla kouřimský skanzen spadá, pojede do doby zahájení dostavby program skanzenu podle plánu se všemi výstavami a akcemi. „Uzavření skanzenu v rámci dostavby pak využijeme také k údržbě stávajících objektů a přebudování výstav v interiérech," uvedl Vladimír Rišlink. V sezóně 2015 by se tedy měli návštěvníci dočkat skanzenu změněného a rozšířeného k nepoznání.

V aktuálně se blížící etapě dostavby vyroste ve skanzenu deset nových objektů. Budou jimi vstupní budova, usedlost Šperkovna ze Strašic, dům vrchnostenské správy, tzv. Laubovna z Křivoklátu – Amalína, špýchar z Martinic, výměnek z Krchleb, chalupa z Masojed, výklenková kaplička se sousoším sv. Jana Nepomuckého z Tismic, mariánský sloup z Konárovic, chalupa z Nové Starosti u Rynoltic a dům ze Starostína.

Opraví se inženýrské sítě a komunikace, provedou se terénní a sadovnické úpravy. Hotovo by mělo být v druhé polovině příštího roku.