Jako každý rok se do Dobšic sjeli lidé z blízkého 
i vzdálenějšího okolí, aby společně s obyvateli této aktivní vesničky prožili další Keltské slavnosti. Letošní ročník byl ovšem spojen ještě s oslavami 640 let od založení obce.

Jako každý rok měli Dobšičtí program připravený do posledního puntíku, včetně překvapení a jak jinak, než v podobě historického objevu. „Připravili jsme odhalení nově nalezeného hrobu ženy 
z eneolitu a křest naší nové fotoknihy," uvedl místostarosta Oldřich Novotný.
Začátek slavností byl za plného slunce, takže většina příchozích se ukryla pod příjemnou střechu jednoho z velkých stánků, aby mohli sledovat dění ze stínu. Horší to měli někteří účinkující. Úderem druhé hodiny odpolední se na otevřeném parketu představila taneční skupina Svazu postižených civilizačními chorobami z Poděbrad, jejichž věkový průměr je více než sedmdesát let. I přes opravdu velké teplo zvládli svou ukázku country tanců na jedničku. V té době už se u pódia objevilo auto zpěvačky a nestárnoucí šoumenky Heidi Janků, která samozřejmě nezklamala a dokázala obecenstvo, ale hlavně to dětské, přivést do toho správného varu.

Všichni byli natěšení na slavnostní otevření nové čístírny odpadních vod, kterou obec nechala vystavět 
v keltském stylu. S doškovou střechou a plotem z dřevěných kůlů. Na její otevření dorazil i nově zvolený hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Několik stovek lidí se jako vždy v Dobšicích bavilo až do pozdních večerních hodin, například s kapelami U2 Revival nebo Harlej.

V Dobšicích mají novou senzaci. Hrob ženy, pět tisíc let starý

Velkou práci dalo vedení obce utajit až do poslední chvilky unikátní archeologický nález, na který přišli archeologové na zahradě doktora Řeháka, jednoho 
z obyvatel Dobšic. Na jeho pozemku se našel jeden možná 
z deseti eneolitických hrobů 
v Evropě. „Výzkum trval od loňského podzimu. Archeologové tu našli velmi zachovalý hrob ženy tak pět tisíc let starý. Když si spočítáme, že Keltové tu žili někdy dvě stě až tři sta let před naším letopočtem, pak tento nález je o mnoho starší a napovídá, jaké můžeme mít v Dobšicích předky," doufá místostarosta Oldřich Novotný. Nalezená kostra dostala jméno po archeoložce Pavlíně Kohoutové, která na nálezu pracovala. Takže se jmenuje Pavlína.

Žena prý měla zlomenou levou ruku a pravou nohu a velmi zachovalé bílé zuby. „Mohlo jí být tak třicet až čtyřicet let. Je prokázáno, že měla minimálně jedno dítě, ale kolik jich měla, nikdo neví. Jisté je, že tím pádem může být některá z místních rodin jejími prapotomky," říká s nadějí v hlase Novotný. Pro Dobšice by to znamenalo, že sice od první zmínky o obci je to 640 let, ale místo bylo osídleno už více než čtyři tisíce let předtím.

Zajímavostí je, že vedle lebky nalezené kostry se našla nádoba – milodar z kultury tak zvané šňůrové keramiky.⋌