Nejstarším kandidátem na okrese je letos žena. Jde o čtyřiaosmdesátiletou důchodkyni z kandidátní listiny Obec dětem v obci Třebovle. Na opačném pólu věku kandidátů je pak hned několik osmnáctiletých lidí. Ti se budou o voličské hlasy ucházet v Krakovanech, Cerhenicích a hned tři v Českém Brodě.

Celkově je však věkový průměr kandidátů zhruba 46,5 roku, nejvíce početnou věkovou skupinou jsou lidé nad 60 let. Je jich 370. Druhou nejpočetnější skupinou jsou pak uchazeči o zastupitelská křesla ve věku od 40 do 44 roků. Těch je 357. Poté následují kandidáti od 45 do 49 let. Nejméně je pak těch nejmladších do 19 let, a to celkem 9, 53 je mladých lidí od 20 do 24 roků.

Mezi kandidáty do komunálních voleb značně převažují muži, je jich prakticky jednou tolik než žen. Muži tvoří na kandidátních listinách Kolínska 66,63 procenta, ženy 33,37 procenta. Mezi nejstaršími kandidáty je 266 mužů a 104 žen, z nejmladších (do 19 let) kandidují dvě ženy a sedm mužů. Nejvíce kandidujících žen je ve věku 40 až 44 let, celkem 126. Nejvyšší procento mužů je pak zastoupeno v nejstarší kategorii nad 60 let.

Velká pozornost se obecně upírá na lídry jednotlivých kandidujících subjektů. Důvodem je i fakt, že coby „jedničky“ svých uskupení jsou rovněž adepty na post starostů.

A jen v Kolíně je výběr jejich poměrně velký. Jde o deset lidí velmi odlišných profesí. Někteří již mají menší či větší zkušenosti nejen z komunální politiky, jiní vedou svá uskupení do voleb z pozice civilních zaměstnání, ať už je to lékař, ekonom, učitel či stavař.

Lídrem ANO 2011 je v Kolíně osmačtyřicetiletý Martin Herman, radní Středočeského kraje pro oblast majetku a informačních a komunikačních technologií, dvojkou na kandidátce je manažerka Spirály pomoci Jana Kuncířová.

Za Českou pirátskou stranu proti nim stojí jednatřicetiletý architekt Vojtěch Ertl, druhou pozici na kandidátce má školitel programového vybavení Jiří Snížek.

Česká strana sociálně demokratická postavila do čela kandidátky vysokoškolského učitele Václava Dršku, kterému je 56 let, na druhém místě je specialista monitoringu zaměstnanosti Marek Cimpl.

Sdružení Kolíňáci má v čele pětapadesátiletého ředitele městské příspěvkové organizace, bývalého místostarostu Jana Pospíšila, dvojkou je ortoped Jan Balík.

Komunistickou stranu Čech a Moravy v Kolíně vede šestapadesátiletý stavební inženýr Martin Škorpík, na druhém místě kandidátní listiny je technik Jiří Truska.

Občanská demokratická strana v roli lídra vsadila na jednašedesátiletého lékaře Milana Raka, na dvojku dala jednatele montážní firmy Martina Smetanu.

TOP 09 pro kolínské občany vede pětapadesátiletý ekonom Petr Březina, na dvojce je průvodce Petr Křemen.

Lídrem Volby pro Kolín je osmačtyřicetiletý Tomáš Růžička, současný místostarosta, pozici číslo dvě má na kandidátce dětský chirurg Václav Navrátil.

Změnu pro Kolín vede současný starosta města a poslanec parlamentu, čtyřicetiletý Vít Rakušan, na druhém místě je současný místostarosta a učitel kolínského gymnázia Michael Kašpar.

Sdružení Zvíře není věc má v čele jednačtyřicetiletou Helenu Ociepkovou, která je povoláním logista, tlumočník, grafik, výtvarník a desinger, na dvojce je prodavačka na čerpací stanici a pedikérka Jana Kmošenová.

Je to právě sdružení Zvíře není věc, které se značně odklonilo od volebního standardu. Kandidátku totiž tvoří pouze ženy. Navíc z 27 možných kandidátů (tolik je tož v Kolíně zastupitelů) postavilo sdružení pouze tři. Listina ČSSD pak čítá 24 členů, ostatní uskupení jsou na maximu.